Władze Gdańska zaapelowały do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i odprowadzania ścieków w związku z poważną awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka, która odbiera ścieki z Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Gdańska.

Przed południem przestały pracować urządzenia przetłaczające ścieki do Oczyszczalni Wschód z terenu ponad połowy Gdańska.

Problem dotyczy ścieków spływających z dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto i Śródmieście. Miasto informuje o możliwości wystąpienia podtopień kanalizacji sanitarnej w tych dzielnicach.

W firmie Saur Neptun Gdańsk powołano sztab kryzysowy. Przepompownia stanęła, bo z nieznanych przyczyn zalana została cała hala pomp. Ścieki są odbierane przez wozy asenizacyjne, które podstawiono w trybie awaryjnym.

– Trwa zrzut ścieków do Motławy – mówi Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy Saur Neptun Gdańsk. – Ma to zapobiec cofaniu się ścieków do domów. Przez najbliższe godziny prosimy nie kąpać się, nie korzystać z toalet i nie zmywać naczyń.

Aby ograniczyć niekontrolowany wylew ścieków i podtopienia kanalizacji, konieczne było wykonanie zrzutu awaryjnego ścieków do rzeki Motławy.

Dzięki temu wzrosła przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania. Późnym wieczorem, po wypompowaniu ścieków z komory pomp, będzie możliwe ustalenie przyczyn awarii i wykonanie napraw.

W związku z sytuacją Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.

Saur Neptun Gdańsk poinformował wszystkie służby o wystąpieniu awarii i podjętych działaniach.

Ekipy SNG dokonują oceny przyczyn wystąpienia awarii. Uruchomiono wszystkie służby i środki techniczne i eksploatacyjne do usuwania awarii i minimalizacji jej skutków.

źródło: Miasto Gdańsk, Radio Gdańsk

Czytaj więcej

Skomentuj