41 wodociągów wyłączonych z eksploatacji, 35 uszkodzonych oczyszczalni ścieków i blisko 9,2 tys. zalanych studni przydomowych – to dotychczasowy bilans powodzi przedstawiony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Z danych GIS wynika również, że zalaniu uległo 21 cmentarzy.

Najbardziej dotknięte żywiołem sa województwa: małopolskie, śląskie, opolskie i podkarpackie. W tym ostatnim zgłoszono aż 2350 przypadków zalania studni, które teraz, po opadnięciu poziomu wody trzeba bedzie zdezynfekować. Sanepid przygotował dla mieszkańców zalanych terenów ulotkę, z której można dowiedzieć się, jak z pomocą wapna chlorowanego i monochloraminy rozdawanych przez pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych zrobić to skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia. Środki do dezynfekcji i czyszczenia rozdawane są powodzianom bezpłatnie. W ulotce można też znaleźć informacje dotyczące bezpiecznego przechowywania żywności oraz zapobiegania chorobom zakaźnym. (POBIERZ TUTAJ)

Część awarii infrastruktury wodno-ściekowej udało się już usunąć. W Małopolsce działa już 8 z 12 uszkodzonych oczyszczalni oraz 13 z 17 wyłączonych wodociągów. W miejscach, gdzie doszło do wycieku nieczystości pracują wojska chemiczne (m.in. w Tarnowie, Bochni i Brzesku)

Na terenach objętych powodzią nie ma obecnie zagrożenia epidemiologicznego – zapewniła wczora minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślając jednocześnie konieczność przestrzegania zasad higieny i nie korzystania z zalanych studni. Rzecznik GIS Jan Bondar apeluje, aby powodzianie zgłaszali służbom sanitarnym przypadki padłych zwierząt.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj