W Polsce może powstać nie jeden, a sześć bloków elektrowni atomowej o mocy całkowitej 6-9 GW, które mają zapewnić nam redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 r. Jak informuje Business Insider, najnowsza “Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.” wskazuje potencjalną lokalizację bloków atomowych w czterech różnych miejscach kraju.

Obok wskazywanych wcześniej lokalizacji na Pomorzu – w okolicach Lubiatowa-Kopalina oraz Żarnowca, rozpatrywane są również miejsca na północ od Konina (woj. wielkopolskie), a więc w okolicach obecnej elektrowni Pątnów oraz w pobliżu elektrowni Bełchatów w województwie łódzkim.

Budowa krajowej energetyki atomowej ma być zrealizowana w ok. 70 proc. przez polskie przedsiębiorstwa, we współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi. Budowa pierwszego bloku jądrowego miałaby się rozpocząć nie później niż w 2026 r., tak aby ruszył on w 2033 r., zaś do 2043 r., w odstępie 2-3 lat, powinno zostać uruchomionych łącznie 6–9 GW mocy. Zakłada się również, że powstanie ok. 25–38 tys. nowych miejsc pracy w tym sektorze.

Czytaj więcej

Skomentuj