30 zastępów straży pożarnej gasiło pożar miejsca składowania odpadów w podkieleckich Nowinach (świętokrzyskie). Zarządzono ewakuację 150 mieszkańców.

Do pożaru doszło ok. godz. 15:00. Dyżurny komendy wojewódzkiej świętokrzyskiej straży pożarnej przekazał PAP, że płonie składowisko, na którym znajdowały zbiorniki z chemikaliami oraz butlami z gazami technicznymi. Na placu zaparkowane były także samochody ciężarowe.

Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Sitkówki-Nowiny poinformował, że przy konsultacji ze strażakami zarządzono ewakuację 150 mieszkańców. Wójt zaapelował jednocześnie, aby gapie nie zbliżali się do miejsca pożaru, ponieważ samochody blokują dojazd i utrudniają akcję gaśniczą strażakom. Kłęby czarnego gęstego gminu są widoczne z kilkunastu kilometrów.

– Przekazaliśmy do mieszkańców komunikat za pośrednictwem serwisu SMS-owego, żeby nie wychodzili z domów i pozamykali okna w mieszkaniach. Jest też zarządzona ewakuacja 150 mieszkańców z ulicy Perłowej. Mieszkańcy zostaną przetransportowani do Schroniska Młodzieżowego w Nowinach przy ulicy Gimnazjalnej – powiedział Nowaczkiewicz.

Z informacji przekazywanych przez strażaków wynika, że do pożaru składowiska z chemicznymi odpadami doszło po tym jak ogień z podpalonych traw przeniósł się na teren składowiska. Na miejscu trwa akcja gaśnicza.

Kilka godzin może potrwać dogaszanie pożaru składowiska odpadów chemikaliów w Nowinach. – Sytuacja jest opanowana, pożar nie rozprzestrzenia się. Dogaszanie może potrwać kilka godzin – przekazał PAP Marcin Nyga, rzecznik prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej.

Czytaj więcej

Skomentuj