Do pożaru odpadów doszło we wtorek po południu na terenie sortowni w Studziankach koło Białegostoku – podała straż pożarna. Wcześniej w tym miejscu do pożarów dochodziło wielokrotnie. Tym razem strażacy oceniają, że powierzchnia hałdy odpadów objęta ogniem nie jest duża.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku powiedział PAP, że szybko udało się zlokalizować miejsce pożaru. Odpady będą rozgarniane przy użyciu ładowarek i przelewane wodą.

Na miejscu pracowało 11 zastępów strażaków.

Sortownia w Studziankach jest zakładem zarządzanym przez prywatną firmę z Ostrołęki. Wcześniej dochodziło tam do wielu pożarów hałdy z odpadami. W ostatnich latach kilkanaście razy, z czego w 2020 r. sześciokrotnie.

Władze gminy Wasilków, na terenie której znajduje się ta sortownia, informowały w lipcu media, że w połowie miesiąca doszło do pierwszego spotkania z udziałem przedstawicieli firmy zarządzającej sortownią, mieszkańców i władz gminy. Firma walczy w procedurze prawnej o utrzymanie działalności, mieszkańcy chcą by, została zamknięta.

Urząd miasta Wasilków informował w komunikacie prasowym po tym spotkaniu, że firma zobowiązała się do “usunięcia wszystkich zalegających odpadów do końca roku i większą kontrolę przeciwpożarową”.

Sprawą wcześniejszych pożarów w Studziankach (czterech) zajmuje się prokuratura. Wcześniej, w połowie marca 2020 r. białostocka prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo dotyczące kilku pożarów z drugiej połowy 2019 roku.

Największy pożar na terenie sortowni w Studziankach miał miejsce w 2012 r. Akcja gaśnicza trwała wówczas osiem dni.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Masakra i pomyśleć, że wszystkie legalne zakłady sa wrzucone do jednego wora z takim czymś. Czy nie mozna wreszcie zrobić porządku z tym zakładem? Konsekwencje ich działań odbijają sie na wszystkich!

Skomentuj