Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Kolejny pożar składowiska odpadów w Nowym Miszewie k. Płocka

Kolejny pożar składowiska odpadów w Nowym Miszewie k. Płocka
18.09.2023, o godz. 7:30
czas czytania: około 4 minut
0

Na składowisku odpadów w Nowym Miszewie koło Płocka w niedzielę wieczorem doszło do pożaru. W poniedziałek po północy zakończono dogaszanie pożaru a rano dozorowanie pogorzeliska. W akcji gaśniczej brało udział 20 zastępów strażaków. Spłonęło około 200 metrów kw. pryzmy odpadów. Przyczyny pożaru ustali policja i prokuratura.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

To drugi w ostatnim czasie pożar na składowisku odpadów w Nowym Miszewie w powiecie płockim. Do poprzedniego doszło w lipcu tego roku. Według Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (MWIOŚ) prowadzoną tam działalność spółki Loveko w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów wstrzymano jeszcze w 2022 r.


Składowisko w Nowym Miszewie działa nielegalnie?


 

Zgłoszenie o pożarze składowiska wpłynęło w niedzielę po godz. 18. Pożarem objęta jest część składowanych odpadów. W akcji gaszenia ognia bierze udział 20 zastępów straży pożarnej – poinformował PAP rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku mł. bryg. Edward Mysera.

“Pożarem objęta jest część składowiska o wymiarach 30 na 10 na 8 metrów. Na tę chwilę sytuacja jest opanowana. Ogień nie rozprzestrzenia się. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych” – powiedział PAP mł. bryg. Mysera. Jak przyznał, pożar wybuchł na tym samym składowisku i objął tę samą stertę odpadów co w lipcu.

To kolejny pożar w tym miejscu

Do poprzedniego pożaru na terenie składowiska odpadów w Nowym Miszewie doszło 27 lipca tego roku. W gaszeniu ognia brało wówczas udział 19 zastępów strażaków. Nikt nie odniósł obrażeń. W sprawie tej zostało wówczas wszczęte śledztwo, które prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Płocku. Postępowanie dotyczy sprowadzenia zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać pożaru.

Działalność składowiska wstrzymano w 2022 roku

Według MWIOŚ działalność spółki Loveko w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów w Nowym Miszewie została wstrzymana decyzją ze stycznia 2022 r. “Decyzja jest ostateczna i podlega obowiązkowi natychmiastowego wykonania” – podkreślono w informacji po zdarzeniu. MWIOŚ wskazał zarazem, że spółka Loveko nie respektuje tej decyzji i nadal zbiera odpady.

W lipcu 2023 r. MWIOŚ informował, że prowadzone jest postępowanie egzekucyjne i nakładane są kolejne grzywny “w celu przymuszenia Loveko do wstrzymania działalności w zakresie zbierania odpadów”. Jak zaznaczono, w postępowaniu tym spółka wykorzystuje “wszelkie dostępne środki zaskarżenia”, wydłużając w ten sposób prowadzenie procedury egzekucyjnej.

WIOŚ przeprowadzał oględziny

Na początku września br. WIOŚ przeprowadził oględziny, m.in. z wykorzystaniem drona, na terenie zakładu w Nowym Miszewie, przy czym “działania te zostały zrealizowane w ramach nadzoru nad stanem zebranych w tym miejscu odpadów”. Nie stwierdzono wówczas, aby odpadów przybyło, a stan składowiska oceniono jako “bardzo zbliżony” do tego z połowy sierpnia bieżącego roku.

Sprawa trwa

Po lipcowym pożarze Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oświadczył, że w kwietniu 2022 r. marszałek województwa wszczął postępowanie administracyjne “w celu jak najszybszego cofnięcia decyzji starosty płockiego” dotyczącej zgody na działalność składowiska odpadów Loveko w Nowym Miszewie z 2014 r.

“Jednak aby móc podjąć ostateczną decyzję, urząd marszałkowski potrzebuje wyników kontroli przeprowadzonej przez MWIOŚ. Niestety, jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego, kontrola ta ciągle jest prowadzona i do tej pory jej wyniki nie trafiły do urzędu” – zaznaczył wówczas mazowiecki urząd marszałkowski. Zapewnił przy tym, że niezwłocznie po otrzymaniu wyników kontroli marszałek województwa “podejmie odpowiednie decyzje w sprawie Loveko w Nowym Miszewie”.

MWIOŚ podał z kolei, że od 18 marca 2022 r. do 26 czerwca 2023 r. przekazał do mazowieckiego urzędu marszałkowskiego 12 pism z bieżącymi własnymi ustaleniami w celu wykorzystania ich w postępowaniu.

“Marszałek województwa mazowieckiego, jako organ prowadzący z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia decyzji starosty płockiego, jest uprawniony do samodzielnego przeprowadzenia postępowania dowodowego z wykorzystaniem własnych uprawnień kontrolnych” – przekazano w informacji. Wskazano w niej też, że “żaden przepis prawa w przypadku postępowania o cofnięcie zezwolenia na gospodarowanie odpadami nie nakazuje zasięgania opinii innych organów lub oczekiwania na wyniki czynności prowadzonych przez WIOŚ w ramach własnych kompetencji”.

“Wszelkie dowody, którymi w tej sprawie dysponuje MWIOŚ, były na bieżąco przekazywane marszałkowi województwa mazowieckiego” – podkreślono w komunikacie wydanym po pożarze składowiska odpadów w Nowym Miszewie w lipcu. MWIOŚ zwrócił w nim uwagę, że jednym z działań, które podjął w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości w Loveko, było skierowanie jeszcze w maju 2022 r. zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

W związku z tym zgłoszeniem w Prokuraturze Rejonowej w Płocku wszczęto postępowanie dotyczące składowiska odpadów w Nowym Miszewie i działalności prowadzonej tam przez spółkę Loveko. Postępowanie to obejmuje składowanie odpadów wbrew przepisom i spowodowanie szkody w środowisku. W tym zakresie już wcześniej zarzuty przedstawiono trzem osobom.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023