Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Pożar w oczyszczalni ścieków na warszawskim Wilanowie

Pożar w oczyszczalni ścieków na warszawskim Wilanowie
Bartłomiej Leśniewski
18.06.2024, o godz. 10:13
czas czytania: około 2 minut
0

We wtorek nad ranem doszło do pożaru oczyszczalni ścieków w warszawskim Wilanowie. Pożar został opanowany, nie było żadnych ofiar – poinformował zastępca oficera prasowego warszawskiej straży pożarnej kpt. mgr inż. Jakub Nowak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– W jednym z silosów, w którym przetwarzane są odpady z oczyszczalni doszło do zapłonu osadu – wyjaśnił. Płonęły osady.

Działania Straży Pożarnej

Jak relacjonuje PAP na miejscu działało 10. zastępów Straży Pożarnej wraz z grupą operacyjną miasta i policji.

– Nasze działania się już zakończyły, pożar został ugaszony kilka minut temu ostatnie zastępy wróciły do koszar. Nie było żadnych osób poszkodowanych – mówił Nowak.

Informacja o tym zdarzeniu wpłynęła ok. godziny 4.30.

Oczyszczalnia pracuje

Pożar spowodował jedynie niewielkie zakłócenia w pracy instalacji. Jak relacjonuje Radio dla Ciebie, Wodociągi Warszawskie zapewniają, że mimo zdarzenia oczyszczalnia działa normalnie, a sytuacja jest opanowana. 

Oczyszczalnia na Wilanowie, w oficjalnej nomenklaturze wodociągowców Zakład “Południe”, znajduje się w południowej części miasta. Od 2006 roku przyjmuje w ciągu doby ok. 60 tys. m3 ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy.

Ze względu na bliskość osiedli mieszkaniowych oczyszczalnia jest obiektem całkowicie zhermetyzowanym, a powietrze odciągane z obiektów oczyszczane jest w układzie chemicznej dezodoryzacji.

“Osad powstający w osadnikach wstępnych odprowadzany jest do zagęszczaczy grawitacyjnych. Dalej, po zagęszczeniu trafia do wydzielonych komór fermentacyjnych. Osad nadmierny odprowadzany jest do zagęszczaczy flotacyjnych i podobnie jak osad wstępny, trafia do komór fermentacyjnych” – czytamy na stronie Wodociągów Warszawskich.

W trakcie fermentacji w komorach wydziela się biogaz. Przefermentowany osad jest odwadniany na wirówkach i kierowany do spalenia w Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych znajdującej się na terenie Zakładu “Czajka”. Alternatywnie odwodniony osad można skierować do suszarni, a uzyskany granulat wykorzystać np. do współkompostowania lub produkcji pelletu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024