Według oficjalnego komunikatu spółki, żadna osoba nie ucierpiała w wyniku pożaru, a obecnie trwają czynności wyjaśniające w celu ustalenia przyczyn i okoliczności tego niebezpiecznego zdarzenia. Grzegorz Różański, rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej ujawnił, że pożar wybuchł w jednym z silosów spalarni, w którym gromadził się niedogaszony popiół. Działania gaśnicze wymagały zaangażowania kilkudziesięciu strażaków, a wstępne szacunki strat wynoszą około 5 milionów złotych.
– Zapalił się jeden z silosów, w którym gromadził się popiół. Na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej z komendy miejskiej PSP w Olsztynie. Akcja gaśnicza była dosyć trudna. Przy pomocy dwóch prądów wody strażacy ugasili pożar. Zarządca obiektu oszacował wstępne straty na 5 milionów złotych – relacjonował Radiu Olsztyn rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków mł. bryg. Grzegorz Różański.
Pożar inwestycji za 800 milionów złotych
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów jest nową inwestycją w Olsztynie, która rozpoczęła próbny rozruch w połowie grudnia. Zgodnie z założeniami, ma ona odegrać kluczową rolę w dostarczaniu ciepła do miejskiej sieci oraz częściowo w rozwiązaniu problemu zagospodarowania odpadów. Koszt tej inwestycji przekroczył 800 milionów złotych, a firma Dobra Energia dla Olsztyna będzie zarządzać nią przez kolejne 25 lat.
Ta nowoczesna spalarnia, będąca efektem partnerstwa publiczno-prywatnego, miała przetwarzać rocznie 100 tysięcy ton odpadów, co stanowiłoby znaczący krok w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla i wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Jednakże, pożar ten rzuca cień wątpliwości na planowaną eksploatację instalacji oraz wywołuje pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz przyczyn tego niebezpiecznego incydentu.
Milionowe straty i niewyjaśnione przyczyny
– W dniu 19.02.2024 r. doszło do pożaru na terenie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Bublewicza w Olsztynie. Instalacja została wyłączona. Wedle informacji znajdujących się w posiadaniu Dobrej Energii dla Olsztyna sp. z o.o. (“Dobra Energia”), w wyniku awarii nikt nie został poszkodowany. Aktualnie trwają czynności wyjaśniające, mające na celu identyfikację przyczyn awarii oraz jej skutków. Dobra Energia współpracuje w tym zakresie z właściwymi organami– przekazała Anna Wolska, rzecznik prasowy spółki.
Wolska dodała, że “o zdarzeniu został poinformowany ubezpieczyciel”.
– Wstępne ustalenia wskazują, iż w wyniku pożaru nie doszło do uszkodzeń pozostałej części ITPO, w tym kluczowych obiektów technologicznych jak również Kotłowni Szczytowej, która jest eksploatowana i zabezpiecza dostawy ciepła na potrzeby mieszkańców Olsztyna” – poinformowała Anna Wolska.
Spółka Dobra Energia dla Olsztyna poinformowała także, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi “czynności na terenie inwestycji”.
Władze miasta Olsztyna oraz spółka Dobra Energia dla Olsztyna muszą teraz skupić się nie tylko na przyspieszeniu prac naprawczych i reaktywacji instalacji, ale również na gruntownym zbadaniu przyczyn pożaru oraz wzmocnieniu środków bezpieczeństwa, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.
Wybuch pożaru w tak nowoczesnej ciepłowni rzuca światło na poważne wyzwania związane z zarządzaniem odpadami i produkcją energii. W obliczu zmian klimatycznych i potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych, inwestycje w takie technologie są kluczowe. Jednakże, ich bezpieczeństwo i niezawodność muszą być priorytetem, aby uniknąć podobnych incydentów w przyszłości.
Pozostaje teraz czekać na wyniki dochodzenia w sprawie przyczyn pożaru i działania podejmowane przez władze miasta i zarządzającą instalacją firmę, aby zapewnić, że ten niefortunny incydent nie opóźni dalszego rozwoju ważnej inwestycji dla Olsztyna i jego mieszkańców.
Olsztyn przechodzi na energię z odpadów. Tylko 35 proc. ciepła będzie pochodzić ze spalania węgla
Komentarze (0)