Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Poznań. Archeolodzy badają teren, na którym ma powstać pomnik wypędzonych Wielkopolan

Poznań. Archeolodzy badają teren, na którym ma powstać pomnik wypędzonych Wielkopolan
Nauka w Polsce/jw
16.05.2024, o godz. 9:41
czas czytania: około 2 minut
0

Nowy pomnik upamiętniający Wielkopolan przymusowo przesiedlonych w czasie II wojny światowej ma stanąć na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej w Poznaniu. Obecnie teren, na którym stanie pomnik, badają archeolodzy. Podczas prac odsłonięto szczelinę przeciwlotniczą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Jak tłumaczył wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Tomasz Płóciniczak, “obecnie jesteśmy na etapie prac archeologicznych poprzedzających roboty budowlane. Konieczność przeprowadzenia badań wynika z przeszłości tego miejsca, które podlega ochronie konserwatorskiej. Przed laty były tu fortyfikacje i cmentarz”.

Pomnik wypędzonych Wielkopolan

Płóciniczak zaznaczył, że równolegle trwają prace nad samym pomnikiem; wybrana pracownia przygotowuje płaskorzeźbę, która finalnie zostanie zamontowana na cokole planowanym w miejscu sprawdzanym przez archeologów.

Pomnik zostanie wykonany na podstawie zwycięskiej propozycji konkursowej pracowni Karola Badyny. W pracy doceniono interesujące zorganizowanie przestrzeni i uwzględnienie oczekiwań artykułowanych przez świadków wypędzeń. Pomnik będzie przedstawiać sylwetki ludzi w różnym wieku, stłoczonych na małym obszarze.

“Jak wyjaśniał opis pracy konkursowej, pomnik wypędzonych Wielkopolan to próba pokazania dwóch zjawisk: stanu psychicznego osób, które w jednej chwili muszą opuścić swój dom, a także koszmaru i przerażającego faktu wypędzenia i umieszczania ludzi w zatłoczonych wagonach towarowych” – podała Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Realizacja prac planowana jest na ten rok.


 

Prace archeologiczne

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowała, że zgodnie z przewidywaniami archeolodzy podczas prac odsłonili szczelinę przeciwlotniczą – zagłębioną budowlę, której rolą było chronienie niemieckiej ludności cywilnej przed atakami z powietrza.

“Szczelina w parku Marcinkowskiego powstała najprawdopodobniej w 1944 roku. Wykonana została na rozkaz niemiecki, najpewniej przez polskich więźniów. Cała konstrukcja jest żelbetowa, co nieco wyróżnia ją na tle starszych szczelin w Poznaniu. Większość wykonywana była z cegły, a strop robiony był z żelbetu. Konstrukcję w parku Marcinkowskiego zdążono jeszcze pokryć warstwą zabezpieczającą przed wilgocią. Szczelina zachowała się w dobrym stanie, wypełniona była ziemią, która została wybrana podczas prac archeologicznych. Po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej i opisowej szczelina zostanie ponownie zasypana” – podała spółka.

Wskazano również, że niemieckie umocnienia wybudowano na terenie cmentarza świętomarcińskiego, który to na początku XIX wieku został przeniesiony z lokalizacji przy kościele św. Marcina w rejon dzisiejszej ul. Towarowej.

“W momencie budowy umocnień zniszczono groby. Dziś archeolodzy w ziemi, którą zasypano szczelinę, znajdują drobne elementy świadczące o przeszłości tego miejsca, metalowe uchwyty trumien czy skrawki ubrań. Znaleźli także monetę boratynkę z XVII wieku, a także niemieckie fenigi. Archeolodzy zbadają jeszcze jeden fragment placu budowy, w miejscu którego powstanie ścieżka prowadząca do pomnika” – podano.

Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024