Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Poznań chce przemodelować centrum. Będą zmiany na św. Marcinie

Poznań chce przemodelować centrum. Będą zmiany na św. Marcinie
jwo
07.08.2015, o godz. 10:36
czas czytania: około 3 minut
0

Św. Marcin wraz z sąsiadującymi ulicami mają na nowo stać się atrakcyjnym centrum i wizytówką Poznania. Miasto zapowiedziało w czwartek konkurs na rewitalizację tego obszaru.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

14 sierpnia Urząd Miasta Poznań wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosi konkurs na zagospodarowanie ulicy ś w. Marcin oraz ulic 27 Grudnia, Gwarnej, Kantaka, Ratajczaka, Alej Marcinkowskiego i placu Wolności. Prace można będzie składać do 29 października.

– Ulica św Marcin to nie jest ulica osiedlowa, to nie jest byle jaka ulica w naszym mieście. To jest ulica, która powinna być wizytówką Poznania. Postanowiliśmy celowo wydłużyć konsultacje społeczne, by wzbogacić tę debatę o wątki architektoniczne – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Głównym celem konkursu jest wypracowanie spójnej i przemyślanej koncepcji zagospodarowania przestrzeni z uwzględnieniem rozwiązań komunikacyjnych, przestrzennych, aspektów funkcjonalnych i estetycznych.

– Ulica Św. Marcin pełni w Poznaniu taką rolę jak Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Lata zaniedbań sprawiły, że przestała być ulicą reprezentatywną – ocenił Piotr Kostka, prezes SARP. – Dlatego cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak ważnych działaniach przestrzennych i dlatego tak wiele sobie po tym konkursie obiecujemy.

Oczekiwania są takie, by Święty Marcin i pozostałe ulice stały się na nowo tętniącym życiem centrum miasta.

– Chcemy, by wróciło życie na tej ulicy i wokół tej ulicy – mówił prezydent Wiśniewski – Celem jest to, by ta część miasta, stała się na powrót atrakcyjnym centrum, które zaprasza do spędzania wolnego czasu, daje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, aktywności kulturalnej czy społecznej.

By przywrócić życie na Świętym Marcinie konieczne są konkretne rozwiązania urbanistyczne i przede wszystkim komunikacyjne. Jak zapewnia prezydent, nie ma takich planów, by zrobić z tej ulicy deptak. Chodzi przede wszystkim o uspokojenie ruchu.

– Brakuje tu integracji przestrzennej. Teraz Święty Marcin jest de facto ulicą tranzytową. Nie można zatrzymać się przy tej ulicy, czy przejść na drugą stronę. Chcemy, by było więcej przejść dla pieszych, potrzebne są też miejsca parkingowe – wskazał prezydent.

Oprócz funkcjonalności ważna jest też estetyka ulic, placów i budynków na tym obszarze. Obecnie są one skrajnie różne pod tym względem. W tym zakresie ważny jest udział mieszkańców i przedsiębiorców.

– Każda akcja wymaga interakcji. Te działania nie są tu wyjątkiem – zauważył Piotr Kostka – Jeżeli ulica nabierze innego oblicza, to i mieszkańcy będą się musieli w te działania włączyć. Mam nadzieję, że atrakcyjność ulicy sprawi, że zmienią swój stosunek do wartości tej przestrzeni i zmusi ich do innego traktowania swojej własności.

Organizatorzy konkursu oczekują twórczego podejścia do rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych. Zanim wybrana zostanie zwycięska koncepcja wypowiedzą sie w publicznej debacie mieszkańcy.

– Mieszkańcy będą mieli dzięki temu realny wpływ na wyniki konkursu a tym samym i przyszłe zagospodarowanie tej przestrzeni – mówił Jacek Maleszka z Rady Osiedla Stare Miasto. – My jako rada osiedla będziemy czuwać nad tym, by ta opinia została uwzględniona.

Wyniki konkursu będą punktem wyjścia do opracowania ostatecznej koncepcji architektonicznej. Miasto liczy, że w ciągu dwóch lat, czyli mniej więcej wiosną 2018 roku, projekt doczeka się realizacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024