Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Poznań. Miasto chwali się zielenią i zapowiada że będzie jej więcej

Poznań. Miasto chwali się zielenią i zapowiada że będzie jej więcej
07.09.2021, o godz. 14:17
czas czytania: około 5 minut
0

W Poznaniu jest coraz więcej zielonych skwerów i pasów drogowych. "Zasadzka na fyrtle" czyli zazielenienie skwerów, zielone przedogródki, ogrody deszczowe, odbruki w pasach drogowych to tylko niektóre z poznańskich akcji związanych z zielenią. Metamorfoza czeka kolejne miejskie przestrzenie. Co ważne, zmiany są konsultowane z radami osiedli. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Zieleń w obszarze zurbanizowanym jest bardzo ważna, należy projektować jej coraz więcej. Tak dzieje się w Poznaniu już od kilku lat – zwłaszcza w śródmieściu, gdzie występuje bardzo gęsta zabudowa. Tereny, które były wcześniej niezagospodarowane, opuszczone i zabrukowane, a często służyły także jako nielegalny parking, zostały zmienione w skwery i parki kieszonkowe. Nie zamierzamy na tym poprzestawać. Przed nami nowa perspektywa unijna, w której wiele środków będzie przekazywane na retencję i zazielenienie miejskich przestrzeni – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Działania, które podejmujemy, nie są planowane w zaciszu gabinetów urzędników, lecz w toku dyskusji publicznej, we współpracy z mieszkańcami i radami osiedli. Przy tej okazji chciałbym zachęcić wszystkich zainteresowanych poznaniaków, aby przedstawiali swoje opinie na temat zieleni w mieście – dodaje Mariusz Wiśniewski.

We współpracy z radami osiedli

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w najbliższych miesiącach przeprowadzi wszechstronną analizę lokalizacji zabrukowanych miejsc w śródmieściu, które mogłyby zostać przeznaczone pod zieleń. W tym celu Biuro zwróciło się do poznańskich rad osiedli z prośbą o wskazanie przestrzeni, istotnych z perspektywy mieszkańców. Ważne jest również, aby takie miejsca wpisywały się w ogólnomiejski system zieleni, nad którego docelową strukturą toczą się obecnie prace w ramach aktualizacji Studium zagospodarowania przestrzennego Poznania. Zebrane informacje pozwolą wytypować śródmiejskie przestrzenie, w których można realizować działania z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury. Inwentaryzacja będzie podstawą do opracowania projektów, przeciwdziałających zjawisku tzw. miejskiej wyspy ciepła, mogących wpisać się w programy europejskie wspierające swoimi funduszami adaptację do zmian klimatycznych.

– Prowadzimy z radami osiedli rozmowy na temat lokalizacji, w których mogłyby powstać nowe skwery i parki kieszonkowe. Interesują nas również rozwiązania związane z retencją wody. Takie działania będą miały wpływ nie tylko na komfort poznaniaków, ale także na poprawę warunków klimatycznych. Gdy uda nam się wytypować odpowiednie lokalizacje, przystąpimy do etapu projektowania – oczywiście w konsultacji z mieszkańcami – podkreśla Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Sprawdza, które przestrzenie można odbrukować

Podobne działania planuje również Zarząd Dróg Miejskich. Zgodnie z wcześniejszymi planami, zinwentaryzowane zostaną obszary, które w związku z nową organizacją ruchu po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania na Wildzie i Łazarzu, można odbrukować i wprowadzić zieleń.

– To przede wszystkim rejony skrzyżowań i przejść dla pieszych, np. ulica Czajcza przy skrzyżowaniu z Powstańczą – mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. – ZDM od wielu lat prowadzi działania, dzięki którym wzrasta ilość zieleni w pasach drogowych. Roślinność będzie pojawiać się w kolejnych miejscach.

Zasadzka na fyrtle – zazielenienie skwerów

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta od kilku lat prowadzi działania zmierzające do wprowadzania zieleni w miejskiej przestrzeni. W ramach akcji “Zasadzka na fyrtle – zazielenienie skwerów” zaniedbane tereny na Wildzie zamieniły się w miejsca wypoczynku z roślinnością i małą architekturą. W ten sposób zrewaloryzowano skwer przy ul. Roboczej, u zbiegu ulic Sikorskiego i Umińskiego (który wcześniej służył jako nielegalny parking samochodowy) oraz przy ul. Traugutta, gdzie oprócz zieleni i ławek pojawiły się także domki dla owadów. Dzięki temu mieszkańcy zyskali nowe “parki kieszonkowe”, tak potrzebne w zwartej zabudowie miejskiej. Prace realizowano przy współpracy z Radą Osiedla Wilda oraz zarządcami terenów.

Dodatkową zieleń zyskają także mieszkańcy Jeżyc. W ostatnim czasie zlecono wykonanie projektu zagospodarowania niewielkiego terenu przy ul. Jeżyckiej. Powstanie tam park kieszonkowy, Teren ten zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby możliwy był zarówno wypoczynek, jak i spotkania lokalnej społeczności. Na sąsiadującej ścianie planowane jest stworzenie muralu z grafiką powstałą w ramach akcji Fyrtle-tu jest nasze życie.

Przedogródki na Łazarzu

Przeprowadzono także prace, których celem była rewaloryzacja zieleni w przedogródkach przy ul. Załęże na Łazarzu. Objęły one teren przed budynkami mieszkalnymi w pasie drogowym, które w większości były zaniedbane, a częściowo wybrukowane. Kolejnym krokiem będzie zagospodarowanie zielenią obszaru przed budynkami, znajdującymi się na ulicach Siemiradzkiego i Kossaka. W najbliższym czasie powstanie, również projekt zagospodarowania przedogródków przy ul. Strusia, bezpośrednio przed Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa.

Ogrody deszczowe

W miejskiej przestrzeni pojawią się elementy małej retencji – ogrody deszczowe, pasaże wodne czy niecki bioretencyjne. Wprowadzone rozwiązania pozwolą przechwytywać wodę opadową z okolicznych terenów i budynków, zasilając tym samym zaprojektowaną wokół zieleń. Miasto Poznań we współpracy ze spółką Aquanet, w porozumieniu z radami osiedli, wytypowało już miejsca, w których w pierwszej kolejności można wprowadzić takie działania. To tereny pomiędzy ul. Łukaszewicza i ul. Dmowskiego na Łazarzu, przy ul. Norwida na Jeżycach i przy ul. Gdańskiej na Śródce. Mała retencja i zieleń wprowadzona zostanie także na wybranym boisku szkolnym i w ogrodzie przedszkolnym.

Odbruki w pasach drogowych

Zieleni w mieście przybywa także dzięki licznym odbrukom – zastępowaniu utwardzonych nawierzchni roślinnością. Co roku Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje projekty nowych nasadzeń. Tylko w tym roku, w miejscach gdzie wcześniej był beton, planuje posadzić 68 drzew, ponad 3 600 krzewów i 15,5 tysiąca roślin cebulowych.

Nowa roślinność sadzona jest na terenach, z których nie korzystają piesi, kierowcy czy rowerzyści. Są to często szerokie chodniki, niegdyś zastawione przez samochody. Takie odbruki miały miejsce na ul. Wojskowej, Grobla, Królowej Jadwigi, Poznańskiej, Jeżyckiej, Dąbrowskiego (na odcinku od ul. Żeromskiego do Botanicznej), Karmelickiej, Mostowej, 3 Maja czy Chwaliszewo.

W ostatnich miesiącach zieleni przybyło również na Wildzie i Łazarzu za sprawą wprowadzenia strefy płatnego parkowania (SPP). Nowa organizacja ruchu przeniosła w wielu miejscach parkowanie samochodów na jezdnie. To spowodowało, że można było posadzić zieleń, wykorzystując do tego niedostępne wcześniej przestrzenie na ulicach: Niegolewskich, Białej, Niecałej, Stablewskiego, Jarochowskiego, Małeckiego i Sikorskiego. W ramach prac odbrukowano ponad 3100 metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni, posadzono 31 drzew i ponad 4300 krzewów.

W planach na ten rok jest jeszcze zazielenienie ulic Umińskiego, Limanowskiego, Załęże, Małeckiego (na odcinku od Gąsiorowskich do Strusia) i Mickiewicza. W kolejnych latach kontynuowane będą nasadzenia na ulicach objętych SPP, m.in. na ul. Karwowskiego na Łazarzu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023