Mieszkańcy Poznania mogą zgłaszać się do akcji “Trzymaj ciepło”. Program zakłada bezpłatne badania budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Wiedząc, w których miejscach “ucieka” ciepło, łatwiej zaplanować inwestycję termomodernizacyjną. W tegorocznej, 12. edycji zaplanowano przebadanie 350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic.

Jak co roku, do akcji mogą zgłaszać się osoby mieszkające w budynkach jednorodzinnych, bliźniakach i niewielkich willach miejskich z terenu całego Poznania. Przebadane w ramach programu zostaną także kamienice z mieszkaniami opalanymi węglem, przede wszystkim ze śródmieścia, Wildy, Jeżyc i Łazarza.

Specjalne zasady ze względu na COVID

Ze względu na pandemię Covid-19 wprowadzono zmiany w regulaminie tegorocznej akcji. Nie będzie ona prowadzona w tzw. szeregowcach, w których do przeprowadzenia badania konieczne jest przejście przez mieszkanie na tyły budynku. Ekipy nie będą wchodzić do obiektów. Mieszkańcy, którzy chcą być obecni przy badaniu, muszą mieć założone maseczki i zachować dystans minimum 1,5-2 metry.

Trzymaj Ciepło – pierwsze badania w grudniu

Formularz zapisu znajduje się na stronie internetowej akcji Trzymaj ciepło. Podczas rejestracji mieszkańcy muszą podać adres budynku, swoje imię i nazwisko oraz telefon i adres mailowy do kontaktu.

Jeżeli pogoda na to pozwoli, pierwsze badania zostaną przeprowadzone w grudniu tego roku. Wymogiem jest, aby były one realizowane w godzinach wieczornych (między 17 a 21), przy temperaturze nie przekraczającej +3 stopni Celsjusza i braku opadów. Z każdego badania będzie przygotowany raport, który zostanie przesłany mieszkańcom w ciągu czterech tygodni od daty jego przeprowadzenia.

Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

Dotychczas przebadano 5200 budynków jednorodzinnych i 200 kamienic

Pierwsza edycja akcji “Trzymaj ciepło” została zorganizowana z inicjatywy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz firmy Veolia Poznań na przełomie 2009 i 2010 roku. W przeprowadzonych do tej pory 11. edycjach akcji przebadano łącznie ponad 5 200 budynków jednorodzinnych oraz ponad 200 kamienic.

Czytaj więcej

Skomentuj