PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Poznań przeznaczył 200 tys. zł na rewitalizację podwórek

Poznań przeznaczył 200 tys. zł na rewitalizację podwórek
Gabriela Jelonek
03.03.2017, o godz. 16:04
czas czytania: około 2 minut
0

Nowe chodniki, podwórkowe ogródki czy wiaty rowerowe. To tylko niektóre przedsięwzięcia, które będzie współfinansował Poznań. Wszystko to w ramach 5. edycji programu „Przyjazne podwórko”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Program „Przyjazne podwórko” ma na celu wspomagać wspólnoty mieszkaniowe w poprawianiu funkcjonalności i estetyki otoczenia budynków. W szczególności chodzi o stwarzanie przyjaznych warunków do wypoczynku i miejsc, gdzie bezpiecznie i kreatywnie mogą spędzać czas dzieci. Dofinansowywane są więc nie tylko elementy małej architektury, podwórkowe ogródki, montaż ogrodzenia czy oświetlenia, ale też place zabaw.

– Wprowadziliśmy ten program żeby pobudzić lokalne wspólnoty do dbania o swoje otoczenie. Szansa na taki zastrzyk finansowy to impuls, żeby sąsiedzi współpracowali ze sobą, przygotowali wniosek i dopilnowali jego realizacji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

W programie mogą wziąć udział mieszkańcy tylko niektórych dzielnic, a w szczególności tych, gdzie sporą część zabudowy stanowią kamienice. Są to Stare Miasto, Jeżyce, Łazarz, Wilda, a także Ostrów Tumski, Śródka, Zawady i Komandoria. Idea programu zakłada wspólne finansowanie inicjatyw realizowanych na terenach komunalnych. Miasto pokrywa 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia, kwota ta nie może jednak przekroczyć 40 tys. zł. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kilka wspólnot zaproponuje wspólną pracę nad jednym projektem. Wówczas miasto zwiększa dofinansowanie.

– Upatrujemy w tym działaniu jeden z elementów rewitalizacji, ponieważ to nie tylko renowacja podwórzy, ale też pobudzanie lokalnych wspólnot do aktywności – dodaje Mariusz Wiśniewski.

W tym roku wnioski o współfinansowanie ożywiania podwórzy złożyło 10 wspólnot mieszkaniowych, w tym po cztery ze Starego Miasta i Łazarza. Ostatecznie pula 200 tys. złotych zostanie rozdysponowana na rewitalizację sześciu podwórek, przy ulicach: 23 Lutego 4-6, Chłapowskiego 25, Działyńskich 11ab, Kossaka 4-6, Małeckiego 10 oraz Reja 2.

Przebudowa tego ostatniego była już współfinansowana w ubiegłym roku. Kamienica znajdująca się przy ul. Reja 2 wymaga odrestaurowania, w tym wymiany fasady, dlatego wspólnota dotychczas nie zajmowała się remontem podwórza. Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania z miasta, tegoroczny projekt zakłada kontynuację prac z pierwszej edycji i stworzenie na tyle przyjaznego podwórka, aby stało się miejscem spotkań mieszkańców. Na skwerku kamienicy stanie też wiata dla rowerów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024