Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Poznań rozpoczął likwidację kopciuchów w swoich budynkach. Prawie 20 mln zł na nowe ogrzewanie

Poznań rozpoczął likwidację kopciuchów w swoich budynkach. Prawie 20 mln zł na nowe ogrzewanie
Barbara Krawczyk
22.01.2019, o godz. 11:50
czas czytania: około 2 minut
1

Projekt Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zakłada likwidację pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody i podłączenie 52 komunalnych budynków mieszkalnych do miejskiej sieci cieplnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W sumie  ok. 1000 starych pieców ma zniknąć w Poznaniu w ciągu pięciu lat.

– Zaczynamy od Jeżyc gdzie zgodnie z założeniami z 250 lokali zlikwidowane zostaną stare piece. Kolejne lata to podłączanie do miejskiej sieci cieplnej komunalnych budynków usytuowanych w różnych częściach Poznania. Od dalekiego Sypniewa, ul. Browarnej, czy ul. Folwarcznej, po wildeckie, łazarskie, i śródmiejskie  kamienice – mówi Magdalena Gościńska z ZKZL w Poznaniu.

W 2018 r. rozpoczęło się już tworzenie dokumentacji projektowej oraz kompletowanie uzgodnień i pozwoleń niezbędnych do podłączenia do sieci miejskiej, po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego, pierwszych 9 budynków w dzielnicy Jeżyce.

– Efektem przedsięwzięcia będzie nie tylko podniesienie komfortu zamieszkania najemców miejskich „M”, ale także ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery – dodaje  Magdalena Gościńska

W Poznaniu działa też miejski program “Kawka bis”, w ramach którego można pozyskać środki z budżetu miasta na wymianę pieców w prywatnych lokalach. Od 2 stycznia do 15 marca można składać wnioski dofinansowanie „likwidacji palenisk węglowych, na drewno, brykiety lub innego typu biomasę, w tym piece i kotły stanowiące wyposażenie lokali mieszkalnych lub usługowych w budynkach jedno- i wielorodzinnych”.

Program przeznaczony jest dla podmiotów, które nie są zaliczane do sektora finansów publicznych, a w szczególności dla: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych,  przedsiębiorców oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Wysokość wsparcia wynosi do 80 proc., a dla przedsiębiorców do 65 proc., kosztów kwalifikowanych netto. Maksymalna wysokość dofinansowania to 80 zł/m2/lokal, a górny limit dofinansowania wynosi 6000 zł/lokal. Po otrzymaniu dotacji należy ją rozliczyć do 30 września tego samego roku kalendarzowego.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Zenek

Komentarz #15662 dodany 2019-01-23 18:17:59

Czyli 20 tys. na jeden piec. Lekką ręką wydaje się publiczne pieniądze. Myślalem ze jak miasto wymienia hurtowo piece to będzie 5 najwyżej 8 tys. za piec. Swoją drogą 20 tys. to pewnie 1/10 ceny takiego mieszkania komunalnego.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024