1 / 8

Własne cztery kąty spłacane w czynszu. Dzięki programowi „Najem z dojściem do własności” w przyszłym roku w Poznaniu będzie można w ten sposób nabyć niemal 300 mieszkań.

Do 14 marca przyjmowane są zapisy na mieszkania z tzw. „najmem z dojściem do własności”. W ramach programu realizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego na Strzeszynie przy ul. Koszalińskiej powstaną kawalerki oraz mieszkania dwu- i trzy- pokojowe, które będzie można wynająć w tym systemie. Docelowo w tym miejscu ma powstać całe osiedle mieszkalne z ponad 1000 mieszkań PTBS.

Własne M dla każdego, ale po spełnieniu kryteriów

Projekt „Najmu z dojściem do własności” przeznaczony jest dla wszystkich, jednak aby otrzymać mieszkanie, trzeba spełnić pewne kryteria. Program skierowany jest głownie dla osób średnio zarabiających, które wiążą swoją przyszłość z Poznaniem, jednak ze względu na sytuacje finansową nie mogą pozwolić sobie na kredyt czy kupno czterech kątów za oszczędności. Pierwszeństwo przy przyznawaniu mieszkań będą miały osoby, które do tej pory zajmowały lokal miejski, albo znajdują się na liście oczekujących. Każdy z wniosków będzie miał przyznawane punkty, m.in. za rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu czy za liczbę dzieci. Ubiegający się o mieszkanie z dojściem do własności nie mogą też być właścicielami innego lokalu.

Trzeba mieć wkład własny

Osoby, które dostaną mieszkania w tym systemie, będą musiały jednak uiścić wpłatę początkową, która w zależności od wielkości mieszkania będzie wynosiła od 42 do 78 tys. zł. Pozostałą kwotę będzie można spłacać w ramach czynszu, z którego ¾ przeznaczone jest na spłatę zaciągniętego przez PTBS kredytu. Czynsz będzie wynosił około 17 zł za m², a mieszkanie można wykupić w ciągu 5 do 25 lat od momentu podpisania umowy.

– Budowa lokali z opcją dojścia do własności to jedno z nowych rozwiązań naszej polityki mieszkaniowej, które mają pomóc sprostać potrzebom lokalowym mieszkańców Poznania. Takich ofert na naszym rynku jeszcze nie było – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Do końca 2018 roku na Strzeszynie ma być oddanych 288 mieszkań, w przyszłości w tym samym miejscu ma powstać całe osiedle mieszkalne zbudowane przez PTBS. Inną lokalizacją wskazywaną przez miasto są Naramowice. Projekt budowy mieszkań z dojściem do własności jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. To wspólna inicjatywa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Komisji Europejskiej. EBI udzielił PTBS kredytu na 147 mln zł, dzięki któremu do 2021 r. w Poznaniu ma powstać dwa razy więcej mieszkań z dojściem do własności, niż początkowo zakładano.

Czytaj więcej

Skomentuj