Podstawowa opłata śmieciowa na terenie obsługiwanym przez GOAP będzie wynosić 14 zł za osobę miesięcznie. Jeśli jednak mieszkańcy nie będą segregować odpadów, kwota ta wzrośnie 3-krotnie, do 42 zł za osobę.
GOAP wypracował dwie procedury, które mają zachęcić mieszkańców do segregowania śmieci i będą stanowiły swojego rodzaju ostrzeżenie. Są to: naruszenie prawidłowego sposobu gromadzenia i niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
W pierwszym przypadku chodzi o wyrzucanie do pojemnika/worka odpadów, które nie powinny się tam w ogóle znaleźć, np. gruz, meble. Śmieci nie zostaną wtedy odebrane i umieszczona zostanie na nich pomarańczowa naklejka. Dopiero po prawidłowym posegregowaniu odpadów zostaną one odebrane w kolejnym terminie.
Druga sytuacja dotyczy przypadków gdy w workach/pojemnikach do selektywnej zbiórki znajdą się odpady, które nie powinny tam trafić, np. do niebieskiego pojemnika zostanie wyrzucone szkło. Wtedy naklejona zostanie najpierw żółta naklejka i – przy kolejnej okazji – zielona (oznaczająca poprawę) lub czerwona. Ta druga będzie oznaczać naliczenie kary w postaci wyższej stawki za odbiór odpadów.
W obu przypadkach weryfikacją prawidłowości selektywnej zbiórki zajmą się firmy odbierające odpady. Każdorazowo przy stwierdzeniu błędów w segregacji informowany będzie o tym związek GOAP.
Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej obsługuje Poznań oraz gminy Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz.
Komentarze (0)