Od 1 września wejdą w życie zmiany w systemie gospodarki odpadami w Poznaniu. Segregacja odpadów będzie obowiązkowa, a za jej brak będzie grozić opłata śmieciowa w wysokości nawet 42 zł za osobę.

Podstawowa opłata śmieciowa na terenie obsługiwanym przez GOAP będzie wynosić 14 zł za osobę miesięcznie. Jeśli jednak mieszkańcy nie będą segregować odpadów, kwota ta wzrośnie 3-krotnie, do 42 zł za osobę.

GOAP wypracował dwie procedury, które mają zachęcić mieszkańców do segregowania śmieci i będą stanowiły swojego rodzaju ostrzeżenie. Są to: naruszenie prawidłowego sposobu gromadzenia i niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

W pierwszym przypadku chodzi o wyrzucanie do pojemnika/worka odpadów, które nie powinny się tam w ogóle znaleźć, np. gruz, meble. Śmieci nie zostaną wtedy odebrane i umieszczona zostanie na nich pomarańczowa naklejka. Dopiero po prawidłowym posegregowaniu odpadów zostaną one odebrane w kolejnym terminie.

Druga sytuacja dotyczy przypadków gdy w workach/pojemnikach do selektywnej zbiórki znajdą się odpady, które nie powinny tam trafić, np. do niebieskiego pojemnika zostanie wyrzucone szkło. Wtedy naklejona zostanie najpierw żółta naklejka i – przy kolejnej okazji – zielona (oznaczająca poprawę) lub czerwona. Ta druga będzie oznaczać naliczenie kary w postaci wyższej stawki za odbiór odpadów.

W obu przypadkach weryfikacją prawidłowości selektywnej zbiórki zajmą się firmy odbierające odpady. Każdorazowo przy stwierdzeniu błędów w segregacji informowany będzie o tym związek GOAP.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej obsługuje Poznań oraz gminy Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz.

Czytaj więcej

Skomentuj