Umowę podpisali: Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Stanisław Tokarski – prezes Południowego Koncernu Energetycznego w obecności Bernarda Błaszczyka – wiceministra środowiska i Krzysztofa Zawadzkiego – wiceprezesa Tauron Polska Energia SA.
Będzie to jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie paliwa odnawialne jako źródło energii. Zadanie polega na wykonaniu i zainstalowaniu potężnego kotła opalanego biomasą do produkcji energii elektrycznej, zaprojektowanego do współpracy z istniejąca infrastrukturą kotła pyłowego przewidzianego do wyłączenia z eksploatacji.
Jednostka spalać będzie biomasę leśną (zrębki drzewne, palety z drewna) oraz tzw. agro pochodzenia rolniczego (palety rzepakowe, palety ze słomy rzepakowej, palety z otrąb zbożowych, śrutę zbożową, palety z nasion i łusek słonecznika, makuchę rzepakowa itp.).
W wyniku różnicy emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych względem rocznych ilości energii elektrycznej wytworzonej w 2009 roku przez kocioł pyłowy, spodziewane jest zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń do atmosfery – pyłu o 854 kg, dwutlenku siarki o 11 tys. kg i tlenków węgla o ponad 2,5 tys. kg.
Przewidziano wytworzenie ze spalonej biomasy rocznie min. 360 000 MWh. Dzięki temu przychody wynikające z eksploatacji bloku zwiększą się o 134 mln złotych rocznie. Inwestycja ta – jak mówiono podczas podpisywania umowy o pożyczkę –wpisuje się w strategię energetyczną kraju jak i samej Grupy Tauron, polegającą na systematycznym zwiększaniu udziału produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych i tym samym zaspokajaniu potrzeb klientów na ekologiczną energię.
Kompletny, nowoczesny i spełniający normy ekologiczne kocioł na biomasę wraz z urządzeniami pomocniczymi oraz kompletnym układem składowania i podawania biomasy w Elektrowni Jaworzno III oddany ma zostać do użytku do końca 2012 roku. Wszystko kosztować ma ok. 230 mln zł.
źródło: wfosigw.katowice.pl
Komentarze (0)