Prace przy zaporze Zbiornika Witoszówka dopiero jesienią

Prace przy zaporze Zbiornika Witoszówka dopiero jesienią
R.G.
14.08.2024, o godz. 13:46
czas czytania: około 1 minuty
0

Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, zarządzające świdnickim zalewem Witoszówka, odpowiedziało na kolejne pytania ze strony Urzędu Miejskiego w Świdnicy (woj. dolnośląskie), dotyczące terminu prac remontowych na obiekcie. Zgodnie z obecną informacją PGW WP, remont drenażu korpusu zapory zbiornika wodnego ma zostać przeprowadzony w październiku i listopadzie br.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Powyższe zapewnienia złożył dyrektor “Wód Polskich” Zarządu Zlewni w Legnicy, Aleksander Świerczek. Przesunięcie terminu prac na okres jesienny spowodowane jest warunkami atmosferycznymi.

Przyczyną letnia susza

Jak tłumaczy dyrektor zarządu zlewni, w związku z wysokimi temperaturami i pojawiającymi się czasowo zanikami dopływu do zbiornika spowodowanymi ogólną sytuacją hydrologiczną w zlewni Witoszowskiego Potoku, w celu zapewnienia optymalnych warunków siedliskowych oraz minimalizacji zagrożenia sanitarnego, zdecydowano o wykonaniu planowanych robót w październiku i listopadzie br.

Dyrektor Zarządu Zlewni dodał również, że do tej pory wykonano już wymianę stalowych zamknięć budowli zrzutowej.

Obniżenie piętrzenia o 1 metr

Jak informuje Magdalena Dzwonkowska, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przyjęte przez PGW “Wody Polskie” rozwiązania projektowe przewidują, że dla zachowania bezpieczeństwa obiektu, w trakcie realizacji robót, konieczne będzie obniżenie piętrzenia zbiornika o 1 metr.

Spowoduje to odsłonięcie około 1-2 hektarów na czaszy zbiornika, z której na podstawie stosownej decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ), zebrane zostaną i przeniesione do części pokrytej wodą, bytujące tam organizmy żywe, m.in. szczeżuja wielka – chroniona małża.

Dodajmy, że Zbiornik Witoszówka powstał w latach 1975-1979. Położony jest pomiędzy aleją Goplany i ulicami Polna Droga oraz Nad Tamą w Świdnicy. Powierzchnia całkowita zbiornika to 7 ha, a długość zapory to 268 metrów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024