Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach podsumowało pierwsze dwa miesiące usługi odbioru elektrośmieci z mieszkań i domów katowiczan – jakich sprzętów pozbywano się najczęściej? Ilość zebranych telewizorów kineskopowych może zaskoczyć.

Od lipca w ramach opłaty śmieciowej mieszkańcy Katowic mogą w łatwy sposób pozbyć się wysłużonych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Pralki, lodówki i telewizory – te sprzęty najczęściej oddawali katowiczanie w okresie wakacyjnym. Do tej pory blisko 300 gospodarstw domowych skorzystało z bezpośredniego odbioru elektrośmieci z domów i mieszkań, pozbywając się tym samym łącznie ponad 22 ton tego rodzaju odpadów.

Ponad 4 tony telewizorów z kineskopami

Jak mówią pracownicy MPGK w Katowicach, wśród odebranych elektrośmieci największą ich część stanowiły sprzęty AGD, a więc pralki, kuchenki, zmywarki i lodówki, których łącznie odebrano do tej pory ponad 8,5 tony. Nowa usługa umożliwiła mieszkańcom Katowic przeprowadzenie domowej inwentaryzacji, dzięki czemu zgłoszone do odbioru, niedziałające lub nieużywane komputery, telewizory i sprzęty biurowe będą mogły posłużyć jako źródło cennych surowców, które zostaną pozyskane w procesie recyklingu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mieszkańcy Katowic pozbyli się blisko 6,5 ton tego typu urządzeń elektronicznych – w tym ponad 4 tony stanowiły telewizory kineskopowe.

– Taki wynik to duże zaskoczenie. Chociaż lata świetności telewizorów CRT już dawno minęły, to w dalszym ciągu goszczą one w wielu gospodarstwach domowych – najczęściej zajmując jednak miejsce w garażach, komórkach lub na poddaszach. Większość takich telewizorów to urządzenia ciężkie i nieporęczne, więc nie każdy mieszkaniec Katowic ma też możliwości, aby taki sprzęt przywieźć do nas osobiście. Dlatego z nowej usługi chętnie korzystają osoby starsze, którym bezpośredni odbiór elektrośmieci w znacznym stopniu ułatwia pozbycie się ciężkich, przestarzałych sprzętów – mówi Krzysztof Król, Kierownik Działu Transportu, MPGK Katowice.

Gminne Punkty Zbiórki Odpadów w Katowicach działają nadal

Na terenie Katowic cały czas funkcjonują równocześnie Gminne Punkty Zbiórki Odpadów, które w okresie wakacyjnym także odnotowały duże ilości odebranych śmieci. Aż 47 ton odpadów przywieźli do punktów mieszkańcy Katowic w przeciągu zaledwie dwóch miesięcy. Najwięcej odpadów odebrano w dzielnicy Podlesie w GPZO znajdującym się przy ul. Zaopusta 70a – mieszkańcy tamtejszej okolicy dostarczyli łącznie ponad 17,5 tony odpadów. Do gminnych punktów można przywieźć nie tylko elektrośmieci, ale również odpady wielkogabarytowe, odpady poremontowe, odpady BIO oraz opony samochodów osobowych (w liczbie 4 sztuk jednorazowo).

Czytaj więcej

Skomentuj