Reklama

envicon 2023 ad1a

Prawie połowa wielkopolskich gmin nie chce uchwały antysmogowej

Prawie połowa wielkopolskich gmin nie chce uchwały antysmogowej
gj
16.03.2017, o godz. 16:22
czas czytania: około 1 minuty
0

Poznań chce zakazać palenia w piecach w ciągu 15 lat. W całej Wielkopolsce 110 z 226 wielkopolskich gmin nie chce przyjąć uchwały antysmogowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Radni z Poznania i wielkopolskich gmin, pracujący w komisjach ochrony środowiska, debatowali wczoraj (15 marca) o uchwale antysmogowej. Projekt uchwały ma być gotowy do końca roku, a uchwalony w 2018 r.

Samorządowcy wypełniali też ankiety, w których oceniali pomysł wprowadzenia uchwały antysmogowej. Z 226 samorządów ankiety wypełniło 213. 82 gminy są za wprowadzeniem regulacji związanych z paleniem w piecach, a 10 proponuje wprowadzenie w uchwale pewnych zmian. Z kolei 110 gmin całkowicie odrzuciło pomysł wprowadzenia takich ograniczeń. Jak argumentuje radny sejmiku wielkopolskiego, Julian Jokś, stacje badania jakości powietrza są zlokalizowane tylko w Poznaniu i nie ma możliwości dokładnego określenia, czy problem ze smogiem faktycznie występuje też w innych rejonach Wielkopolski.

Miasto Poznań zaproponowało, aby do 2032 r. wprowadzić zakaz palenia paliwami stałymi, z wyjątkiem kotłów piątej klasy. Zabronione ma być też palenie w kominkach. Dodatkowo właściciele, którzy mają w domkach podłączone alternatywne ogrzewanie, np.: gazowe, mieliby zakaz spalania paliw stałych.

Radni mają jednak wątpliwości, czy mieszkańcy Wielkopolski zastosują się do mających w przyszłości obowiązywać przepisów. Przyczyną tego może być fakt, że ogrzewanie gazowe jest droższe w eksploatacji niż ogrzewanie domów piecami węglowymi.

Źródło: Głos Wielkopolski

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023