13 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dwa projekty ustaw. To nowelizacja ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
Przepisy unijne, a także sposób ich implementacji do przepisów krajów członkowskich, mają na celu stworzenie zasad, którymi należy się kierować przy określaniu przepisów szczegółowych dotyczących postępowania z odpadami.
W ostatnim czasie południową część Polski dotknęła katastrofalna powódź. Zniszczyła wiele budynków, obiektów infrastruktury technicznej oraz składników terenów zieleni. W celu usunięcia negatywnych skutków niezbędne jest podjęcie działań o charakterze naprawczym.
Czy zanieczyszczenia wykryte podczas ekspertyz powstały w okresie wcześniejszym, niż objęty zarzutami w sprawie ośmiu osób oskarżonych w związku z nieprawidłowościami na składowisku odpadów w podbiałostockich Studziankach? Biegli z zakresu ochrony środowiska przyznali, że to możliwe.
Czy czeka nas zmiana podejścia do organizacji pochówków i tradycyjnego wykorzystywania cmentarzy? Prawo regulujące te kwestie nie zostało zreformowane od kilkudziesięciu lat i nie nadąża za zmianami zwyczajów społecznych, a przede wszystkim kurczeniem się przestrzeni przeznaczonej dla miejsc pochówku. Raport "Miejskie nekropolie. Diagnoza sytuacji i wyzwań dotyczących cmentarzy komunalnych w miastach Unii Metropolii Polskich” rzuca istotne światło na te kwestie.