Rząd zaakceptował projekt nowelizacji Prawa energetycznego

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji Prawa energetycznego
Barbara Krawczyk
16.10.2018, o godz. 10:12
czas czytania: około 2 minut
0

Projekt nowelizacji Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw został przyjęty 9 października przez Radę Ministrów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Założeniem nowelizacji Prawa energetycznego jest uregulowanie instytucji sprzedaży rezerwowej, tj. sprzedaży odbiorcy końcowemu paliw gazowych lub energii elektrycznej przez sprzedawcę rezerwowego w przypadku zaprzestania dostarczania tych mediów przez dotychczasowego sprzedawcę.

Przepisy dotyczące sprzedaży rezerwowej, które funkcjonowały dotąd, ograniczone są wyłącznie do sprzedaży energii elektrycznej. W projekcie zaproponowano, aby sprzedaż rezerwowa dotyczyła także paliwa gazowego. Jak wyjaśniono, odbiorcy gazu ziemnego nie będą – dzięki wdrożonym zmianom – zagrożeni nagłym wstrzymaniem dostaw w przypadku zaprzestania jego dostarczania przez aktualnego sprzedawcę.

W projekcie przewidziano też modyfikację obowiązku publicznej sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne wytworzonej energii elektrycznej – przez jego podniesienie z 30 do 100 proc. Celem podniesienia tzw. obliga giełdowego jest poprawa przejrzystości na rynku i ograniczenie nagłych wzrostów cen energii elektrycznej na rynku hurtowym niewynikających z czynników fundamentalnych.

Jednocześnie dzięki poprawie płynności i transparentności na Towarowej Giełdzie Energii i ograniczeniu możliwości wpływu na cenę uczestników posiadających silną pozycję rynkową, rozwiązanie to w perspektywie długoterminowej poprawi pozycję odbiorców na krajowym rynku energii elektrycznej – ocenia resort energii.

Stosowanie tzw. kodeksów sieci, które stanowią środki budowy wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej w UE to kolejna zmiana zaproponowana w projekcie. Ma ona na celu zapewnienie spójności funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego z prawem unijnym.

Projekt wprowadza również ułatwienie dla przedsiębiorstw sieciowych w usuwaniu awarii, przeprowadzeniu prac remontowych i konserwacyjnych sieci energetycznych.

Zaproponowane rozwiązania wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024