Polski rząd zapowiedział “nowy ład”, czyli plan inwestycyjny dla kraju po kryzysie związanym z epidemią koronawirusa. Pieniądze mają trafić m.in. na gospodarkę odpadami i odnawialne źródła energii. Jak rozdysponować 76 mld euro z UE rząd zapyta Polaków w ramach konsultacji społecznych.

– Przystępujemy do konsultacji społecznych i inwestowania potężnych środków unijnych. Chcemy je przeznaczyć przede wszystkim na odbudowę po epidemii COVID-19 – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Umowa Partnerstwa obejmuje 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł. – To środki na ochronę gospodarki oraz tworzenie nowych miejsc pracy – oznajmił szef rządu.

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument, w którym Polska i Unia Europejska “umawiają się”, w jaki sposób zainwestować fundusze unijne. Dotyczy to polityki spójności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Od 19 stycznia do 16 lutego w każdym województwie odbędą się spotkania konsultacyjne online. Zgłaszanie uwag możliwe będzie do 22 lutego.

Pandemia uderza w budżety samorządów [PLUS]

Zaproponowany plan inwestycji obejmuje wsparcie na następujące obszary:

  • infrastruktura – drogi, koleje, transport publiczny, sieci szerokopasmowe oraz energetyka;
  • innowacje i przedsiębiorczość;
  • ochrona środowiska – odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami oraz termomodernizacja;
  • zatrudnienie, ochrona zdrowia oraz edukacja.

Na program Infrastruktura i Środowisko 2021-2027 zaplanowano 25,1 mld zł.

Dodatkowe środki trafią do 6 województw (śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego) na transformację energetyczną – 3,8 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Szczegółowe informacje o funduszach na lata 2021-2027 oraz konsultacjach online można uzyskać TUTAJ.

Czytaj więcej

4 Komentarze

Skomentuj