Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po raz kolejny zaproponuje zawieszenie lub zmniejszenie, do poziomu 25-30 euro za tonę, opłat za prawo do emisji CO2. Ma na ten temat rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas zbliżającej się wizyty.

W lipcu wartość uprawnień do emisji dwutlenku węgla wynosiła 75 euro za tonę.

Bezpieczeństwo i energia

– Tematy bezpieczeństwa, tematy energii, tematy współpracy – to są wątki, które będziemy poruszali – powiedział w TVP Info premier Mateusz Mazowiecki pytany o zbliżające się spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Za szczególnie ważne uznał tematy gospodarcze – tłumacząc, że wojna w Ukrainie kompletnie zdestabilizowała całą Unię Europejską, wiele gospodarek trzęsie się w posadach, a społeczeństwa protestują.

– Chcę zaproponować prezydentowi Macronowi, aby zawiesić, przynajmniej na jakiś czas, albo przynajmniej sprowadzić do jakiegoś poziomu akceptowalnego, 25-30 euro za tonę, opłatę za uprawnienia do emisji CO2 – powiedział premier Morawiecki.

Chcemy razem pracować nad zmianą systemu energetycznego tak, by przemysł europejski nie wynosił się z Europy – dodawał.

Kolejnym tematem rozmów ma być wzmocnienie militarne Europy.

Pomoc dla gałęzi energochłonnych

– Rząd pracuje nad pakietem pomocowym dla firm energochłonnych – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że będą to dopłaty z budżetu państwa.

– Mamy cały sektor energochłonnych firm i dla tych firm energochłonnych przygotowaliśmy również specjalny pakiet dopłat ze strony państwa, ze strony budżetu państwa po to, żeby złagodzić skutki wysokich cen energii – powiedział szef rządu.

Jak wyjaśnił Morawiecki, pakiet pomocowy jest przygotowywany z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą i wiceminister rozwoju i technologii Olgą Semeniuk.

Czytaj więcej

Skomentuj