Od kwietnia br. wprowadzony został nowy model rozliczania gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki tzw. net-billing. Zdaniem prezesa zarządu PGE Obrót Mariusza Rędaszka, nowe podejście ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii.

Obowiązujący od kwietnia br. system rozliczania prosumentów tzw. net-billing to model rozliczeń oparty na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta wobec wartości energii pobranej. Wartość energii wprowadzonej ustalana będzie w oparciu o ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Jak podkreślił Rędaszka, net-billing obowiązuje w większości państw europejskich. „Natomiast klienci, którzy do tej pory korzystali z metody rozliczeń tzw. net-meteringu (systemu opustów) opartego o współczynniki, zgodnie z zapisami prawa, będą mogli z niej korzystać jeszcze przez 15 lat” – dodał.

Jak działa net-billing?

Prezes PGE Obrót przypomniał, że ten system polega na tym, że za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci prosument może pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach ten stosunek wynosi 1 do 0,7.

Prosumenci korzystający z net-meteringu mogą przejść na net-billing, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Jak zastrzegł Rędaszka, jest to droga jednokierunkowa.

W ocenie prezes PGE Obrót, nowy system rozliczania ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii. „Kładzie on również większy nacisk na budowę swoistej suwerenności energetycznej polskich gospodarstw domowych, podkreślając autokonsumpcję energii” – uważa Rędaszka.

Jego zdaniem, niezależnie od metody rozliczeń korzyści z inwestycji w instalację fotowoltaiczną są jednoznaczne. Wymienił w tym kontekście m.in. korzyści finansowe, środowiskowe i te związane z bezpieczeństwem energetycznym gospodarstwa domowego.

Rędaszka podkreślił, że kluczowe przy inwestycji w fotowoltaiki jest jak najlepsze dobranie wielkości, mocy instalacji do naszych potrzeb energetycznych.

„PGE Obrót oferuje swoim klientom montaż instalacji fotowoltaicznej. Prowadzimy klienta przez całość wątków związanych z przygotowaniem, wykonaniem, a następnie użytkowaniem instalacji. Nie tylko gospodarstwa domowe, ale także firmy i jednostki samorządu terytorialnego” – zapewnił prezes PGE Obrót.

Czytaj więcej

Skomentuj