Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Prezes URE o przestrzeni do wychodzenia z interwencji na rynku energii

Prezes URE o przestrzeni do wychodzenia z interwencji na rynku energii
ZM/PAP
05.11.2024, o godz. 11:29
czas czytania: około 2 minut
0

Widać przestrzeń do tego, by państwo wychodziło z działań interwencyjnych na rynku energii i żeby pozwoliło działać rynkowi - stwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Wskazał, że rynkowe ceny energii bywają już "bardzo konkurencyjne".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w poniedziałek podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Warszawie powiedział, że “widać przestrzeń” do tego, by państwo wychodziło z działań interwencyjnych na rynku energii i pozwoliło działać rynkowi.

Konkurencyjne ceny, klient wybiera

“Interwencjonizm państwa jest obecnie – być może nieszczęśliwie – rozumiany przez odbiorców (…) jako regulacja cen przez administrację państwową. Mechanizm interwencyjny powinien mieć określony zakres czasu, w którym funkcjonuje. (…)Ceny regulowane, które są w taryfach, niekoniecznie muszą być odpowiednio niskie. Na rynku można rzeczywiście znaleźć bardzo konkurencyjne oferty” – stwierdził Gawin.

Przypomniał, że “taryfa jest tylko wyborem klienta, to nie jest żaden przymus”. Obowiązek dotyczy przedsiębiorstw, tych które muszą skalkulować taryfę. Odbiorca ma prawo wybrać sprzedawcę, czy też nawet skorzystać z oferty rynkowej u tego samego sprzedawcy” – podkreślił.

Ceny mają być przewidywalne i ustabilizowane

Zdaniem prezesa URE gospodarka i duzi odbiorcy przemysłowi nie potrzebują cen ujemnych czy zmiennych energii. “Potrzebują przede wszystkim cen bardzo przewidywalnych i takich oczywiście, które są konkurencyjne” – wskazał. “Mam takie głębokie przekonanie, że powinniśmy szukać takich rozwiązań, takiej elastyczności systemu, która zagospodaruje nadwyżki energii tej niedrogiej, po to, żeby to też działało na rzecz gospodarki. To (…) pozwoli bardziej ustabilizować ceny energii. Spowodować, że staną się one bardziej przewidywalne. Patrząc w przyszłość szukałbym właśnie tych mechanizmów elastyczności” – dodał Gawin.

Minister klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska w poniedziałkowym wywiadzie dla Gazety Wyborczej przypominała, że “interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego”. Wskazała, że “dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane”.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024