Połączenie stałoprądowe między północą a południem
Spółka wskazała, że w ramach planu powstanie 4700 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa. “Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ponad 64 mld zł do 2034 r.” – poinformowała spółka.
“Jednym z najważniejszych projektów przewidzianych w PRSP jest budowa połączenia stałoprądowego (HVDC), łączącego północ z południem kraju. Pozwoli to na przesłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców, bez obciążania przy tym reszty sieci przesyłowej” – podkreśliły PSE.
Operator zaznaczył też, że plan zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych.
Wsparcie dla nowych źródeł OZE
Spółka zwróciła uwagę, że PRSP uwzględnia postępującą elektryfikację ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej, co znacząco wpłynie na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.
Operator podkreślił, że implementacja PRSP umożliwi znaczący “wzrost potencjału tworzenia nowych źródeł OZE”. “Pozwoli m.in. na wyprowadzenie do ok. 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, ok. 45 GW elektrowni fotowoltaicznych i ponad 19 GW farm wiatrowych” – poinformowała spółka. Dodała, że wraz z potencjałem produkcyjnym innych rodzajów OZE oznacza to możliwość produkcji ok. 160 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie 10 lat.
Komentarze (0)