Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Burski ukarany naganą na naruszenie dyscypliny finansów

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Burski ukarany naganą na naruszenie dyscypliny finansów
MŁ/PAP
29.03.2023, o godz. 12:27
czas czytania: około 2 minut
0

Regionalna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych stwierdziła naruszenie przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dyscypliny finansów publicznych i wymierzyła mu naganę - poinformował w środę "Express Bydgoski".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Sprawa dotyczy przyznania przez prezydenta Bydgoszczy dodatków specjalnych swoim zastępcom w latach 2018-2019 w łącznej wysokości prawie pół mln zł. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Błędy w dokumentacji księgowej, dodatki specjalne bez uzasadnienia

Jak podał dziennik Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy zakończyła kontrolę gospodarki finansowej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, wytykając bydgoskiemu ratuszowi m.in. szereg błędów formalnych w dokumentacji księgowej. Kontrolerzy przyjrzeli się też wypłatom dodatków specjalnych zastępcom prezydenta Bydgoszczy. W latach 2018-2019 przyznano je w łącznej wysokości 484 tys. 352 zł.

Według RIO zrobiono to “na podstawie zatwierdzonych przez prezydenta Bydgoszczy pism, które nie zawierały uzasadnienia ich przyznania”.

“Pracownikowi można przyznać dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Pracodawca podejmuje w tym przypadku decyzję, czy przyzna dodatek. Jeżeli zostanie on przydzielony, to we właściwym dokumencie należy wskazać zakres zwiększonych lub dodatkowych obowiązków w stosunku do zadań wynikających z powierzonego pracownikowi zakresu czynności” – napisano w wystąpieniu pokontrolnym RIO.

Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła, że tzw. dodatki specjalnie od 2018 roku były wypłacane zastępcom prezydenta i urzędnikom bez wymaganego uzasadnienia.

Zgodnie z art. 76 ust. 1 Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – jak podkreśla RIO – obwinionego uważa się za niewinnego, dopóki jego odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych nie zostanie udowodniona i potwierdzona prawomocnym orzeczeniem w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publiczny.

Na razie prezydent Bruski i urząd miasta miasta nie skomentowali sprawy. (PAP)

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024