Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Prezydent Jacek Majchrowski apeluje w sprawie wprowadzenia pilnych zmian w programach „Stop smog” oraz „Ciepłe mieszkanie”

Prezydent Jacek Majchrowski apeluje w sprawie wprowadzenia pilnych zmian w programach „Stop smog” oraz „Ciepłe mieszkanie”
14.11.2022, o godz. 9:47
czas czytania: około 3 minut
0

Prezydent Jacek Majchrowski wystąpił do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w sprawie wprowadzenia pilnych zmian w programach „Stop smog” oraz „Ciepłe mieszkanie”. Kraków chce umożliwić mieszkańcom korzystanie z obu form dofinansowania, by w obecnych, trudnych warunkach gospodarczo-ekonomicznych nie pozbawiać krakowian możliwości ubiegania się o rządowe wsparcie finansowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak czytamy na oficjalnej stronie Krakowa , w ramach programu „Stop smog” Miasto Kraków w grudniu 2021 r. porozumiało się w sprawie realizacji 944 przedsięwzięć polegających na wymianie lub likwidacji źródeł grzewczych niespełniających standardów niskoemisyjnych oraz przeprowadzeniu termomodernizacji. Kraków jest jedną z 19 gmin, jakie przystąpiły do realizacji tego rządowego programu z największą alokacją środków – aż 50 mln zł.

Kryzys i wojna zmieniły wszystko

Niestety z powodu obecnej sytuacji spowodowanej wojną w Ukrainie, wysoką inflacją oraz znaczącym wzrostem cen energii oraz materiałów i usług budowlanych, przewidziana w programie kwota wsparcia finansowego w wysokości 53 tys. zł staje się niewystarczająca na pokrycie kosztów realizacji przedsięwzięć ujętych w programie. Ponadto zmiany wprowadzone w bieżącym roku w programie „Czyste powietrze”, w ramach których przewidziano dofinansowanie nawet do 79 tys. zł powodują, że program ten staje się konkurencyjny dla programu „Stop smog”, wypierając ten ostatni z uwagi na wyższe kwoty możliwego do uzyskania wsparcia.

Co ważne, w wyniku przeprowadzonych dwóch naborów wniosków do udziału w programie „Stop smog” mieszkańcy złożyli 128 wniosków, z których 61 odrzucono głównie z powodu niespełnienia kryterium dochodowego lub majątkowego wymaganego w programie, a 22 osoby zrezygnowały z udziału w programie. Barierą powodującą, że mieszkańcy zniechęcają się do udziału w tym programie jest zbyt niski poziom wsparcia w stosunku do cen rynkowych oraz konieczność spełnienia szeregu skomplikowanych kryteriów.

W związku z tym prezydent Krakowa wychodzi z inicjatywą i apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pilne wprowadzenie modyfikacji w zakresie programu „Stop smog”, które ułatwiłyby jego konsumpcję w szerszym zakresie.

Propozycja Krakowa:

Wśród najważniejszych aspektów, o jakie wnioskuje miasto znajduje się:

  • zwiększenie kwoty dofinansowania o ok. 100 proc., tj. do poziomu 110 tys. zł
  • rezygnacja z obowiązku spełnienia warunku dotyczącego stanu majątkowego wnioskodawcy
  • rezygnacja z warunku dotyczącego konieczności wymiany urządzeń niespełniających standardów niskoemisyjnych w co najmniej 80% budynków.

Jednocześnie prezydent Krakowa zawnioskował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozważenie możliwości poszerzenia zakresu realizowanych przedsięwzięć w ramach programu „Ciepłe mieszkanie”, dzięki czemu miasto mogłoby uczestniczyć w jego realizacji. Obecnie z uwagi na wymogi programu, które narzucają konieczność likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, Kraków jako miasto, w którym obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania paliw stałych, został odgórnie wyeliminowany z możliwości udziału w tej inicjatywie.

Prezydent apeluje zatem, aby w tym programie uwzględnić możliwość realizacji przedsięwzięć polegających na wymianie nieefektywnych źródeł grzewczych opartych nie tylko na paliwach stałych, ale jakichkolwiek urządzeń i systemów grzewczych niespełniających standardów niskoemisyjnych, a w przypadku posiadania proekologicznych systemów grzewczych dopuszczenie możliwości wykonania inwestycji z zakresu wymiany okien i drzwi bez konieczności wymiany źródła grzewczego, co w efekcie przełoży się na poprawę efektywności energetycznej dotowanych nieruchomości. Ponadto, prezydent Majchrowski wnioskuje o uwzględnienia spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jako beneficjentów końcowych, gdyż z punktu widzenia segmentu do jakiego kierowane jest wsparcie, tj. budynków wielorodzinnych ma to duże znaczenie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024