Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Priorytet termomodernizacja. Wymiana okien w ramach nowej edycji programu Czyste Powietrze

Priorytet termomodernizacja. Wymiana okien w ramach nowej edycji programu Czyste Powietrze
Cza
20.12.2022, o godz. 7:25
czas czytania: około 3 minut
0

Jak informują przedstawiciele Koalicji Termomodernizacji, w połowie grudnia ogłoszono dwie rewolucyjne zmiany w zasadach działania programu Czyste Powietrze 3.0. Jedna dotyczy priorytetu wymiany stolarki i docieplenia budynku nad wymianą źródła ciepła, a druga 100-procentowej dopłaty do tej inwestycji dla najmniej zarabiających.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Na spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska poinformowano o nowych zasadach funkcjonowania programu Czyste Powietrze. – Dotychczas stawiał on przede wszystkim na wymianę pieców węglowych tzw. „kopciuchów” na bardziej ekologiczne, niskoemisyjne źródła ciepła. Od 2023 roku priorytet uzyska głęboka termomodernizacja, a w tym przede wszystkim wymiana okien i drzwi oraz docieplenie ścian i stopów – mówi Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.

Dotacje dla 531 tys. inwestorów

Do tej pory trzeba było rozliczyć zadanie pokazując najpierw wymianę „kopciucha”, a dopiero później można było wykonać termomodernizację domu. Dzisiaj odwracamy tą kolejność: pozwalamy rozliczyć najpierw zadanie polegające na termomodernizacji, a dopiero przed końcowym rozliczeniem, beneficjent będzie musiał pokazać, że wymienił „kopciucha” na źródło niskoemisyjne, wysokosprawne.
Od początku programu Czyste Powietrze, a więc od roku 2018, dotacje wypłacono 531 tysiącom inwestorów, którzy wymienili „kopciuchy”. Jeżeli nie wykonali przy tym wymiany okien i ocieplenia ścian, to będą mieli teraz możliwość złożenia drugiego wniosku. Na zadanie termomodernizacji będą teraz mogli uzyskać dotacje w wysokości od 33 tys. zł w I grupie (dochody poniżej 135 tys. zł rocznie) do 70 tys. zł w grupie III (dochody do 1090 zł na osobę w rodzinie).

Wymiana okien za darmo?

Grupy najmniej zarabiających dotyczy też druga, rewolucyjna zmiana w programie: będą mogli oni skorzystać z całkowitej, 100-procentowej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu. Jak mówi ekspert z Koalicji Termomodernizacji: Nigdy jeszcze w historii Polski nie było takiego rozwiązania. Od nowego roku będą mogli złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego budynku, także na wymianę stolarki, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40 proc., wówczas otrzymają pełny zwrot kwot netto wydanych na tą inwestycję.

Nabór wniosków od 3. stycznia

– W najwyższej grupie dofinansowania rzeczywiście występuje dofinansowanie w wysokości 100 procent. Jest jednak tu mała gwiazdka, niezależna od nas – powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski na spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Unia Europejska dając nam środki na ten program zastrzegła bowiem, że nie można z nich finansować podatku VAT. Więc będziemy rozliczali zadania w kwotach netto, ale żeby ulżyć tym beneficjentom to podwyższyliśmy kwoty dofinansowania. Wcześniej w III grupie było to maksymalnie 90 proc. – teraz jest 100 proc. dofinansowania.
Priorytet termomodernizacji nad wymianą kopciuchów oraz możliwość 100-procentowego dofinansowania inwestycji to nie jedyne zmiany w programie Czyste Powietrze 3.0. Podwyższono progi dochodowe, wprowadzono wyższe dofinansowanie, urealniono koszty jednostkowe materiałów i usług oraz uproszczono procedury rozliczeń. Konkretne rozwiązania zostaną opublikowane już po świętach, a nowy nabór wniosków do programu rozpocznie się 3. stycznia. Na ich bazie Koalicja Termomodernizacji już w połowie stycznia poprowadzi pierwszy kurs dla doradców ds. dotacji i wyda podręcznik o zasadach korzystania z dotacji programu Czyste Powietrze 3.0.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024