Producenci żywności uważają, że istnieje pilna potrzeba zminimalizowania wpływu tego typu opakowań na środowisko. Do 2025 r. Nestlé planuje wprowadzić opakowania w całości nadające się do recyklingu lub takie, które można by ponownie wykorzystać.
Firma koncentruje się na trzech podstawowych obszarach: wyeliminowanie nienadających się do recyklingu tworzyw sztucznych, zachęcanie do korzystania z tworzyw podlegających recyklingowi, eliminowanie lub całkowitą zmianę materiałów, z których wykonane są opakowania.
Widząc potrzebę rozwoju gospodarki w obiegu zamkniętym, Nestlé zobowiązuje się do odgrywania aktywnej roli w opracowywaniu dobrze funkcjonujących systemów zbiórki, segregacji i recyklingu w krajach, w których prowadzi działalność. Firma rozpocznie współpracę z partnerami łańcucha wartości i stowarzyszeniami branżowymi w celu zbadania różnych rozwiązań w zakresie opakowań, tak by ograniczyć zużycie plastiku, ułatwić recykling i opracować nowe podejście wyeliminowania odpadów z tworzyw sztucznych.
– Ponad 90 proc. tonażu naszych materiałów, z których robimy opakowania produktów sprzedawanych w Polsce – zarówno tych produkowanych w fabrykach w Kaliszu, Kargowej, Rzeszowie i Nowej Wsi Wrocławskiej, jak i importowanych, pochodzi z jednorodnych materiałów, tj. szkła, metalu, tektury itp. Szklane słoiki, które są łatwe do recyklingu, stanowią obecnie 60% materiałów używanych do naszych opakowań. Nieustannie dążymy do minimalizowania wpływu na środowisko poprzez zmniejszanie ilości materiałów stosowanych do tworzenia naszych nowych produktów – mówi Edouard Simond, dyrektor techniczny Nestlé Polska.
Ponadto na opakowaniach plastikowych zamieszczone będą informacje o recyklingu, które pomogą konsumentom zutylizować je we właściwy sposób. Firma będzie promowała recykling, zwiększając proporcje wykorzystania tworzyw sztucznych nadających się do ponownego użycia.
hikora
Komentarz #10785 dodany 2018-04-13 11:27:49
W Polsce też? Raczej wątpię, bo producenci napojów, w tym piwa i wódki nie muszą takich opakowań produkować, bo nie ma obowiązku kaucyjnego i systemu zwrotu. Skoro zatem państwo nie może ich zmusić do prowadzenia skupu butelek, to zmusi ich do produkcji opakowań zwrotnych np. na pierogi ruskie albo na schabik?