Projekt nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw przyjęty przez Radę Ministrów

Projekt nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw przyjęty przez Radę Ministrów
14.11.2024, o godz. 12:55
czas czytania: około 2 minut
0

13 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dwa projekty ustaw. To nowelizacja ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rząd przyjął w środę projekt zmian w ustawie o wsparciu energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych (więcej na ten temat: Zmiana ustawy o warunkach wsparcia morskich farm wiatrowych) oraz projekt ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. 

Zmiany w ustawie o odpadach w trosce o funkcjonowanie BDO

Jak informuje MKiŚ, najważniejszym celem nowych regulacji o odpadach jest zapewnienie zagrożonej ciągłości funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) poprzez przeznaczenie niezbędnego poziomu finansowania BDO w latach 2025-2027 oraz przesunięcie terminu uruchomienia Modułu Potwierdzeń w BDO. Chodzi m.in. o zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa oraz wymianę zamortyzowanej infrastruktury technicznej BDO w 2025 roku.

Przesunięcie terminu uruchomienia Modułu Potwierdzeń w BDO

Brak wystarczających nakładów na BDO w latach 2025-2027 może spowodować komplikacje w realizacji ustawowych obowiązków przez ponad 600 tys. podmiotów wpisanych do Rejestru BDO, jeśli chodzi o prowadzenie ewidencji odpadów i składanie sprawozdań. Natomiast przesunięcie terminu uruchomienia Modułu Potwierdzeń w BDO wynika z trwającego obecnie procesu legislacyjnego nowych przepisów UE, w związku z którym w 2025 r. w prawie krajowym trzeba będzie na nowo uregulować kwestie związane z wystawianiem dokumentów „potwierdzeń”. Termin uruchomienia Modułu w BDO przesunięto zatem, aby uniknąć nieracjonalnego gospodarowania środkami publicznymi – czytamy w informacji MKiŚ.

Najważniejsze rozwiązania

W latach 2025-2027 zwiększone zostaną środki na finansowanie BDO.

  • Rozwiązanie będzie możliwe dzięki zwiększeniu maksymalnego limitu wydatków ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na cele związane z BDO.
    • W latach 2025-2027 wpływy do budżetu państwa (64,35%) z tytułu opłat rejestrowych i rocznych wnoszone zgodnie z ustawą o odpadach, będą stanowiły bezpośredni przychód NFOŚiGW. Dzięki temu NFOŚiGW będzie mógł dofinansować BDO.
    • Szacuje się, że w latach 2025-2027 będzie to ok. 94 mln zł.
  • Jednocześnie projekt zakłada dodanie możliwości finansowania BDO ze środków (np. funduszy) przeznaczonych na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych.
  • Przesunięcie terminu uruchomienia Modułu Potwierdzeń w BDO, w ramach którego możliwe będzie wystawianie wyłącznie za pośrednictwem BDO następujących dokumentów (które obecnie funkcjonują w papierze):
    • dokumentów potwierdzających recykling dla odpadów opakowaniowych (tzw. DPR, EDPR) – uruchomienie od 2026 r.,
    • zaświadczeń (dla odpadów ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów ze zużytych baterii i akumulatorów), dokumentów potwierdzających recykling dla odpadów z takich produktów jak oleje i opony – uruchomienie od 2027 r.
  • Tym samym zakłada się sporządzanie ww. dokumentów w dotychczasowej papierowej formie odpowiednio do końca 2026 r. i 2027 r.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo 1 stycznia 2025 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024