Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Projekt ROP do kosza? Rząd nie chce "czynników proinflacyjnych"

Projekt ROP do kosza? Rząd nie chce
dom
21.03.2022, o godz. 13:00
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje poniedziałkowe wydanie Dziennika Gazeta Prawna, możliwe jest wstrzymanie dotychczasowych prac nad wdrożeniem w Polsce nowego modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), albo nawet wyrzucenie dotychczasowego projektu do kosza. Powodem mają być zalecenia zespołu programowania prac rządu dotyczące nie wprowadzania w obecnej sytuacji żadnych rozwiązań mogących potencjalnie wpływać na dodatkowe zwiększanie się inflacji. Resort klimatu i środowiska obawia się, że wprowadzenie ROP takim czynnikiem może się okazać.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Prace nad wprowadzeniem w Polsce nowego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta ciągną się w zasadzie już latami, tymczasem nowe przepisy, dostosowujące nasze prawo do legislacji europejskiej powinny wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

ROP ma sprawić – w dużym skrócie – aby zużywano mniej surowców do produkcji opakowań, aby te stały się bardziej “przyjazne” środowisku, a ostatecznie, abyśmy jako konsumenci, produkowali mniej odpadów opakowaniowych i w rezultacie mniej płacili za  ich zagospodarowanie.

Jak informuje DGP, zarówno Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, jak i zaangażowany w prace nad nowym ROP wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba uważają, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także trwających już kilka miesięcy problemów związanych z rosnącą inflacją, wszystkie nowe inicjatywy, które mogą mieć proinflacyjny charakter lub też taki, który zwiększa obciążenia podatkowe dla konsumentów, wymagają dodatkowego przemyślenia, czy wprowadzać je w życie.

W rozmowie z DGP J. Ozdoba przyznał, że resort klimatu poważnie myśli o wtrzymaniu prac nad wdrożeniem projektu ROP, które to prace wydawało się dobiegają już końca. Jak mówi dziennikowi wiceminister, “są one na bardzo zaawansowanym etapie”, jednak ministerstwu “chodzi o to, by za wszelką cenę uniknąć czynników inflacyjnych”, a nowy ROP taki właśnie może się w praktyce okazać.

Jak informuje DGP, trwają natomiast intensywne prace nad implementacją unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastics), w której chodzi o ograniczanie produkowania i korzystania z jednorazowych opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych oraz nad nowym systemem kaucyjnym dla opakowań napojowych. Oba te projekty są już po uzgodnieniach w Komisji  ds. Europejskich i czekają na rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów. Natomiast dalsze prace nad głównym i zasadniczym dla gospodarki odpadowej w Polsce tematem, czyli ROP, stanęły pod znakiem zapytania.

Czy to oznacza definitywny koniec dotychczasowego projektu ROP? Według ekspertów, tak właśnie może się zdarzyć, co będzie oznaczać skierowanie proponowanego modelu do kosza i rozpoczęcie prac od nowa. Czy tak będzie, przekonamy się prawdopodobnie już wkrótce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Stowarzyszenie Zero Waste: Brak ustawy o ROP wspiera rosyjskie surowce pierwotne

Komentarz #169904 dodany 2022-04-14 10:50:11

[…] Motywacja na jaką powołują się Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska oraz Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, to zagrożenie, iż ROP wpłynie na zwiększenie inflacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ. […]


Będzie nowy projekt dot. ROP. Ma uwzględniać uwagi z konsultacji

Komentarz #169905 dodany 2022-04-14 10:59:25

[…] Projekt ROP do kosza? Rząd nie chce “czynników proinflacyjnych” […]

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024