Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Projekt ustawy ws. systemu kaucyjnego trafił do konsultacji publicznych

Projekt ustawy ws. systemu kaucyjnego trafił do konsultacji publicznych
dom
31.01.2022, o godz. 15:36
czas czytania: około 5 minut
1

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, zakładający m.in. wprowadzenie kaucji za opakowania powstałe z butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3l został właśnie skierowany do opiniowania do kilkudziesięciu zainteresowanych organizacji. Strony mają 30 dni na ustosunkowanie się do rządowych propozycji. We wtorek w sprawie wypowiedzieć ma się również wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach przewiduje zmiany w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi i stanowi częściową transpozycję do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Po co system kaucyjny?

Utworzenie systemu kaucyjnego ma wspomóc osiągnięcie celu selektywnego zbierania oraz recyklingu opakowań napojów wykonanych z tworzyw sztucznych, a także ułatwić wielokrotne użycie opakowań szklanych. W założeniu, system stać ma się bodźcem finansowym dla konsumentów, który spowoduje, że zamiast wyrzucania butelek po napojach będą oni oddawali je do jednostek handlu detalicznego w celu odzyskania uiszczonej wcześniej kaucji.

Unijna dyrektywa zawiera natomiast obowiązek zapewnienia selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych powstałych z butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. w 2025 r. oraz 90 proc. w 2029 r.

Stąd w projekcie ustawy przewidziano wprowadzenie systemu kaucyjnego obejmującego opakowania napojów z tworzyw sztucznych. Projekt ustawy określa wymagania dotyczące utworzenia i prowadzenia systemu kaucyjnego, który będzie wspomagać selektywne zbieranie odpadów powstałych z takich opakowań.

Zaproponowano także objęcie systemem kaucyjnym opakowań szklanych na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l, ponieważ już obecnie funkcjonują takie systemy tworzone głównie przez browary. Nie są to jednak systemy uregulowane przepisami prawa oraz nie podlegają ewidencji i sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami. Dlatego będą one wymagały dostosowania się do podstawowych warunków dotyczących systemu kaucyjnego określonych przepisami projektowanej ustawy.

Z kolei opakowania szklane jednorazowego użytku są zbierane w ramach systemów gminnych, dlatego nie zostaną one objęte systemem kaucyjnym.

Kaucja czy depozyt?

W praktyce gospodarczej przyjęło się używać określenia „system kaucyjny” dla opakowań wielokrotnego użytku oraz określenia „system depozytowy” dla opakowań jednorazowego użytku.

Projektowana ustawa przyjmuje jednak jedno określenie – „system kaucyjny”  – zarówno w odniesieniu do opakowań wielokrotnego użytku, jak i jednorazowego użytku. Ujednolicenie nazewnictwa ma na celu uproszczenie całości systemu oraz jednoczesne zapewnienie jednoznacznej identyfikacji takiego systemu przez konsumentów.

Kto zapłaci za system?

Wprowadzający napoje w opakowaniach, w ramach systemu kaucyjnego, będą zobowiązani do sfinansowania co najmniej:

  • selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w celu osiągania wymaganych poziomów,
  • odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych.
  • transportu opakowań do producenta oraz odpadów opakowaniowych do zakładu przetwarzania,
  • kosztów prowadzenia ewidencji i sporządzania sprawozdawczości.

Powszechnie dostępny

W projekcie określono podstawowe warunki, które musi spełnić system kaucyjny tworzony przez podmiot reprezentujący wprowadzających napoje w opakowaniach. Powinien on objąć obszar całego kraju i być powszechnie dostępny przez co m.in. konsumentom łatwiej będzie przekazać opakowanie lub odpad opakowaniowy powstały z tego opakowania.

Ponadto system ma być powszechny i równie dostępny dla jednostek handlu detalicznego i hurtowego oraz innych punktów odbierających opakowania i odpady opakowaniowe objęte systemem kaucyjnym, bez względu na ich powierzchnię, a także dla wprowadzających napoje w opakowaniach.

“Wprowadzający lub grupa wprowadzających napoje w opakowaniach ustanowią podmiot, który będzie ich reprezentował i będzie odpowiedzialny za utworzenie oraz prowadzenie systemu kaucyjnego. Wprowadzający napoje w opakowaniach będą mogli na równych zasadach przystępować do utworzonych i funkcjonujących już systemów kaucyjnych” – mówi uzasadnienie do projektu ustawy.

Projekt ten nie określa z kolei liczby tworzonych systemów kaucyjnych, a tym samym liczby podmiotów reprezentujących wprowadzającego lub grupę wprowadzających napoje w opakowaniach. Tym samym dopuszcza się możliwość utworzenia dwóch lub więcej systemów kaucyjnych, które będą mogły zacząć funkcjonować po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw klimatu w drodze decyzji.

Konieczna zbiórka selektywna

Wprowadzający napoje w opakowaniach, którzy będą chcieli przystąpić do systemu kaucyjnego, będą obowiązani zawrzeć umowę z podmiotem reprezentującym. Umowa ta określi m.in. terminy płatności oraz wysokość wkładów finansowych ponoszonych przez wprowadzających na finansowanie systemu kaucyjnego.

Wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą zobowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Butelki po napojach objęte systemem kaucyjnym, które zostaną zebrane poza tym systemem, nie będą wliczane do uzyskiwanych poziomów.

Nieuzyskanie wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających oraz podmiot reprezentujący opłaty produktowej. Jest to mechanizm, który ma na celu zachęcić przedsiębiorców do utworzenia i przystępowania do systemu kaucyjnego.

Wprowadzone ma być jednak zwolnienie z wnoszenia opłaty opakowaniowej dla wprowadzających napoje w opakowaniach, którzy przystąpili do systemu kaucyjnego. To po to, aby uniknąć podwójnego obciążenia wprowadzających.

Gdzie, jak i kiedy?

Projektowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji.

“Jednostki tego rodzaju posiadają na tyle duże powierzchnie, aby umożliwić magazynowanie zebranych opakowań bez uciążliwości. Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji” – czytamy w uzasadnieniu.

Projektowana ustawa przewiduje na utworzenie systemów kaucyjnych okres 24 miesięcy od dnia ustanowienia podmiotu reprezentującego przez wprowadzającego lub grupę wprowadzających napoje w opakowaniach.

System kaucyjny, oprócz umożliwienia realizacji obowiązków wynikających z dyrektywy SUP, ma być także elementem wsparcia systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), w ramach którego przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach są obowiązani do zagospodarowania odpadów powstałych z wprowadzonych przez nich do obrotu opakowań.

Wykaz dokumentów kierujących projekt ustawy do opiniowania znaleźć można TUTAJ.

Branżowe konferencje  

Tymczasem wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział na wtorek, 1 lutego, konferencję prasową poświęconą tematyce wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce.

Również redakcje “Przeglądu Komunalnego” oraz “Energii i Recyklingu” są żywo zainteresowane tą tematyką. Wystarczy przypomnieć ubiegłoroczne konferencje poświęcone ROP, SUP i systemowi kaucyjnemu, tj. “Platforma dyskusyjna ROP” czy “ROP po polsku”.

W tym roku konferencje te, organizowane przy czynnym udziale przedstawicieli zainteresowanych branż oraz strony rządowej i samorządowej, będą kontynuowane.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


piotr barczak

Komentarz #167855 dodany 2022-01-31 19:00:44

oj tak, bedze sporo dyskusji w tym temacie. Rzucam pierwszy: brakuje puszek i szkla jednorazoweg ow systemie! co z "malpkami"?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024