Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Prokuratura: sprawa Karpińskiego i Baniaka jest wątkiem postępowania dotyczącego gangu Psycho Fans

Prokuratura: sprawa Karpińskiego i Baniaka jest wątkiem postępowania dotyczącego gangu Psycho Fans
MŁ/PAP
17.03.2023, o godz. 8:46
czas czytania: około 4 minut
0

- To śledztwo (ws. Karpińskiego i Baniaka - PAP) pojawiło się jako wątek postępowania dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej związanej ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu Chorzów o nazwie Psycho Fans - powiedziała w czwartek na konferencji Beata Marczak, zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Włodzimierz Karpiński były minister skarbu został zatrzymany w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został m.in. zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak. Są oni podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.

Wątek “pustych faktur”. Jak to działało?

Prokurator Marczak zaznaczyła, że prowadzący je prokurator podjął wątek dotyczący wystawiania fikcyjnych dokumentów, które odzwierciedlały zjawiska gospodarcze niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości. – Wątek ten rozpoczął się jako wątek pustych faktur – wyjaśniła zaznaczając, że w jego ramach pojawiły się informacje o firmie, która wystawiała faktury dla podmiotu, który zajmował się gospodarką odpadami komunalnymi dla stołecznego MPO.W styczniu tego roku doszło do pierwszych zatrzymań osób, które zajmowały się wystawianemu fikcyjnych faktur. – Było to kilkanaście podmiotów, które wystawiły kilkadziesiąt faktur na łączną kwotę ponad 7 mln zł – powiedziała Marczak. Zaznaczyła, że były to podmioty, które w rzeczywistości nie zajmowały się gospodarką odpadami. – Podmioty te wystawiały faktury, które miały dokumentować, przede wszystkim gotowość do wykonywania czynności na rzecz firmy obsługującej odpady komunalne z Warszawy – dodała. Jak wyjaśniła, firmy te deklarowały, że posiadają odpowiednie oprzyrządowanie, sprzęt i pracowników do zajmowania się utylizacją i przetwarzaniem odpadów. – Jednak w rzeczywistości firmy te miały zupełnie inny zakres działalności i nie wykonywały tego typu usług – przekazała.- Podmioty te wystawiały puste faktury dla zorganizowanej grupy przestępczej, którą jak wynika z ustaleń śledztwa, założył bliski współpracownik Włodzimierza K. – byłego ministra skarbu – Rafał B., obecnie prezes przedsiębiorców RP. Był on w bliskiej znajomości z kobietą, która zajmowała się organizacją podmiotów wystawiających fikcyjne faktury – poinformowała zastępca Prokuratora Generalnego.

Zarabiali na tym wszyscy

Zaznaczyła, że na tym procederze zarabiali wszyscy. – Przedsiębiorcy – osoby kierujące tymi podmiotami, uzyskiwały od 10 do 20 proc. wartości wynikającej z faktury. Pozostałe były przekazywane w formie płatności jako zapłata za rzekome usługi świadczone na rzecz spółki, która zawarła kontrakty z MPO – wyjaśniła.

– Pieniądze przekazywane były na rachunki bankowe podmiotów, które wystawiały fikcyjne faktury, a dalej w gotówce były przekazywane kobiecie związanej z Rafałem B., jak również, jak wynika z ustaleń śledztwa, Włodzimierzowi K. – podkreśliła.

Prokurator Marczak przekazała, że materiał dowodowy to przede wszystkim wyjaśnienia osób, które brały udział w procederze m.in. znajomej Rafała B. oraz przedstawicieli podmiotu, który uzyskał kontrakty z MPO w przestępczy sposób. – Innymi dowodami w tej sprawie to przede wszystkim materiały zgromadzone na nośnikach elektronicznych, zestawienia bilingów, BTS-ów, jak również zabezpieczonych dokumentów m.in. faktur – dodała podkreślając, że materiały te zostały przedstawione jako materiał dowodowy świadczący o popełnieniu przestępstwa.

Niemal 5 mln zł korzyści majątkowych

– Na bazie wyjaśnień składanych przez poszczególne osoby wyliczono, że łączna kwota korzyści majątkowych, która została przekazana dla Włodzimierza K. i Rafała B., a także osób pośredniczących, wyniosła 4,990 mln zł. Kontrakty, jakie spółka zainteresowana udziałem w procederze korupcyjnym uzyskała (zrealizowane jak i przyszłe) opiewają na łączna kwotę 600 mln zł – przekazała. – Możliwe to było dzięki porozumieniu, zmowie pomiędzy osobami reprezentującymi ten podmiot gospodarczy, jak również Rafałem B. oraz Włodzimierzem K. – dodała i zaznaczyła, że przekazywanie pieniędzy odbywało się na prywatnych spotkaniach znajomej Rafała B.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Włodzimierz Karpiński odbył spotkanie, do którego doszło w urzędzie miasta. Według śledczych zawarte zostało wówczas ostateczne porozumienie, po nim kontrakty uzyskała firma, która do tej pory nie uczestniczyła w gospodarowaniu odpadami. – Do spotkania miało dojść w maju 2020, a pierwsze kontrakty zostają zawarte z gminami podwarszawskimi w okresie od września 2020 roku. W efekcie zawartych umów, następuje przekazywanie pieniędzy. Odbywało się to na prywatnych spotkaniach Rafała B. z jego bliską znajomą. Miejsca spotkań zostały ustalone na podstawie BTS-ów – powiedziała. – W tej sprawie istotne znaczenie mają również materiały niejawne – dodała.

– Przedstawiamy rzetelnie i uczciwie cały zgromadzony materiał dowodowy sądowi na poszczególnych etapach postępowania. Prokuratorzy niczego przed sądem nie ukrywają, czynności są wykonywane w sposób obiektywny z udziałem obrońców, rzetelnie informujemy o tym opinię publiczną – podkreśliła.

Włodzimierz Karpiński były minister skarbu został zatrzymany w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak (obaj zgadzają się na podawanie nazwiska – PAP), a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Są oni podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Karpiński przed aresztowaniem w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł. Na początku lutego m.in. podobny zarzut w tym samym śledztwie usłyszał już b. wiceminister skarbu Rafał Baniak. Obydwaj zostali tymczasowo aresztowani.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024