Reklama

envicon 2023 ad1a

Prokuratura w Oławie powadzi postępowanie sprawdzające ws. masowego śnięcia ryb w Odrze

Prokuratura w Oławie powadzi postępowanie sprawdzające ws. masowego śnięcia ryb w Odrze
PAP/dom
11.08.2022, o godz. 16:00
czas czytania: około 2 minut
0

Po zawiadomieniu złożonym przez władze dolnośląskiej Oławy tamtejsza prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające ws. masowego śnięcia ryb w Odrze. Sprawą, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się również Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do Prokuratury Rejonowej w Oławie zastępca burmistrza tego miasta.

Zanieczyszczenie środowiska w znacznych rozmiarach

– Zawiadomienie wpłynęło do oławskiej prokuratury 2 sierpnia. Czynności w tej sprawie zostały zlecone Komendzie Powiatowej Policji w Oławie, w celu ustalenia źródła zanieczyszczenia rzeki oraz dołączanie dokumentów przez wszystkie instytucje biorące udział w wyławianiu śniętych ryb – powiedziała w czwartek prokurator Renata Procyk-Jończyk z oławskiej prokuratury.

Dodała, że na razie prowadzone jest postepowanie sprawdzające w kierunku artykułu 182 par. 1 Kk, czyli zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach.

Wkracza Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się również Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

W czwartek WIOŚ we Wrocławiu podał, że w żadnej z próbek pobranych z Odry w województwie dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu.

Wyniki mikroskopowej analizy biologicznej

“We wszystkich badanych próbkach zaczynając od dnia 28 lipca mikroskopowa analiza biologiczna wykazała występowanie typowych organizmów dla rzeki Odry” – podał w czwartek WIOŚ.

Wcześniej WIOŚ informował, że “chromatograficzna analiza jakościowa prób pobranych 28.07.2022 r. wykazała z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem występowanie we wszystkich trzech badanych próbkach wody obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych”.

“W dwóch punktach: śluza Lipki oraz w Oławie, stwierdzono z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem występowanie mezytylenu (1,3,5,- trimetylobenzen), substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne. Nie stwierdzono mezytylenu w punkcie w m. Łany (punkt najdalej położony na kierunku przepływu Odry)” – wskazał WIOŚ.

Według inspektorów, zanieczyszczenie wody oraz śnięte ryby w Odrze występowały od jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry (przed granicą województwa dolnośląskiego). Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła na kanale Odry w Oławie. Obecność martwych ryb zgłoszono również na dalszych odcinkach Odry – np. Gajkowie, Kamieńcu Wrocławskim – podał WIOŚ.

Wysoki poziom tlenu w wodzie

Pierwsze badania wykazały wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu latem. “Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen” – napisano w komunikacie. W kolejnych dniach, po opadach deszczu, nastąpił spadek nasycenia tlenem wód Odry w badanych punktach.

“Niezależnie od dotychczasowych ustaleń, stan fizyko-chemiczny wody w Odrze monitorowany jest w trybie ciągłym, na bieżąco, codziennie” – podał WIOŚ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023