1 / 3

Remont obiektu przy ulicy Bankowej 10 w Katowicach potrwa do wiosny przyszłego roku. W zamian, po jego zakończeniu, mieszkańcy na miejscu będą mogli załatwić wiele spraw.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w  Katowicach zdecydowało się na kompleksową przebudowę Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów (GPZO) przy ul. Bankowej 10. W przyszłości kompleks zachowa swoje dotychczasowe funkcje, a po remoncie, wiosną przyszłego roku, pojawi się tam biuro obsługi klienta. Dzięki temu wiele spraw będzie można załatwić na miejscu i zaoszczędzić czas.

Nowoczesny dwukondygnacyjny obiekt

Na czas prac, które rozpoczną się 9 lipca br., a zakończą wiosną 2023 r., punkt będzie tymczasowo wyłączony z użytkowania. Pierwszy etap realizacji inwestycji to rozbiórka i utylizacja gruzu z istniejących budynków oraz infrastruktury. W kolejnym etapie prac wybudowany zostanie obiekt socjalno-biurowy i wiaty oraz garaże.

Nowy budynek GPZO będzie miał dwie kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa obejmie blisko 290 m kw. Poza tym przebudowie ulegnie zjazd do ul. Bankowej. Obiekt zyska nowe ogrodzenie. W ramach inwestycji przewiduje się wykonanie nowych przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz węzła ciepłowniczego. Zakład zostanie też wyposażony w myjnię kontenerów i sprzętu.

5 mln zł na inwestycję

Koszt wykonania powyższych zadań zamknie się w kwocie  ok. 5 mln zł.

– Nowy budynek będzie lepiej wkomponowany w okoliczne zabudowania. Jednocześnie punkt zyska nową funkcję, dzięki której będzie spełniał oczekiwania zgłaszane przez mieszkańców, ponieważ zostanie tam uruchomiony punkt obsługi klienta – mówi Andrzej Malara, prezes MPGK Katowice.

Po remoncie mieszkańcy Śródmieścia Katowic i okolicznych dzielnic będą mogli na miejscu załatwić wiele potrzebnych spraw, a dzięki lokalizacji w centrum miasta zyskają czas, którego nie będą już musieli poświęcać na dojazd do bardziej oddalonych punktów.

Miejsce dla odpadów problematycznych

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów zajmuje się zbieraniem odpadów komunalnych z gospodarstw domowych. Dodatkowo, każdy mieszkaniec może samodzielnie przywieźć do punktu odpady posegregowane na odpowiednie frakcje.

Punkty przyjmują też odpady problematyczne, z którymi nie zawsze mieszkańcy wiedzą co zrobić i często latami magazynują je w swoich domach. Do tego rodzaju obiektów zalicza się np. odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe czy odpady niebezpieczne (farby, lakiery, rozpuszczalniki).

Dodajmy, że ich niewłaściwe zagospodarowanie to często duże zagrożenie dla środowiska – np. opony składają się z wielu warstw, które muszą być odpowiednio oddzielone i zutylizowane, aby nie szkodziły naturze. Ich wyrzucanie w miejscach przypadkowych sprawia, że do środowiska dostają się bardzo szkodliwe składniki. Ważnym problemem jest też estetyka.

Kto odbierze odpady?

Na czas remontu katowickiego obiektu przy ul. Bankowej mieszkańcy mogą przywozić odpady do punktów przy ul. Milowickiej 7A, Zaopusta 70 i Obroki 140. Te trzy GPZO na czas wyłączenia przejmą zadania punktu zlokalizowanego przy ul. Bankowej.

GPZO czynne są w dni robocze (z wyjątkiem wtorków), w godzinach od 6.00 do 17.00, a we wtorki w godzinach od 9.00 do 20.00. Natomiast w soboty w godzinach od 8.00 do 13.00.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Problematycznych czy problemowych?
    Problematyczny to budzący zastrzeżenia lub niepewny!
    Problemowy – dotyczący problemów!
    To jakie te odpady będą zbierane na ul. Bankowej w Katowicach?

Skomentuj