REbench, czyli „deszczowa ławka” młodych pracowników Sweco Consulting z Poznania dołączyła do ścisłego grona finalistów europejskiego etapu konkursu, organizowanego przez RICS w ramach jubileuszu 150-lecia istnienia organizacji. Konkurs “Cities for our future” (“Miasta dla naszej przyszłości”), organizowany we współpracy z UNESCO i Stowarzyszeniem Uniwersytetów Wspólnoty Narodów, zachęca młodych ludzi do prezentowania nowatorskich pomysłów, które pomagają rozwiązywać najpilniejsze problemy dotykające miasta w Europie i na świecie. W ramach konkursu napłynęło ponad 1200 zgłoszeń.
Inteligentna ławka
Ławka polskich projektantów ma za zadanie przechwytywać wodę deszczową (zwłaszcza podczas gwałtownych deszczy) i gromadzić ją w specjalnej warstwie retencyjnej oraz w zbiorniku umieszczonym pod siedziskiem (lub w gruncie). W rezultacie możliwe będzie zmniejszenie ilości i spowolnienie odpływu wody do kanalizacji, a także chłodzenie najbliższego otoczenia dzięki roślinności oraz odparowywaniu zgromadzonej wody.
Dodatkowym elementem ławki jest dach, który daje schronienie przed słońcem i deszczem, a jednocześnie zbiera deszczówkę i produkuje zieloną energię dzięki panelom fotowoltaicznym. Zmagazynowana energia elektryczna może służyć np. do ładowania smartfonów, zasilania ekranów LCD lub pompy do podlewania zieleni.
Wiele funkcji w jednym meblu
W zamyśle twórców ławka będzie mogła być wyposażona w kosze do segregacji odpadów, regał z książkami czy domki dla owadów. Może także stanowić element placu zabaw. Pełniłaby funkcje edukacyjne i podnosiła świadomość społeczną na temat zmian klimatycznych i sposobów łagodzenie ich skutków.
Pomysłodawcy mają świadomość, że jedna ławka nie rozwiąże problemu z zalewaniem miast podczas ulew i nie zlikwiduje suszy. Ma być jednak ideą, którą można będzie wykorzystywać w różnych miejscach nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jako jedno z rozwiązań dla błękitno-zielonej infrastruktury.
Pomysły na piątkę
Wśród pozostałych wyróżnionych warto wymienić Tijmana Dekkersa z Holandii, który zaproponował rozwój taniego i łatwego do skonstruowania systemu Delta X, pomagającego w przechwytywaniu wody deszczowej; Aitora Lópeza, który z zespołem z Universitat Politècnica de València z Hiszpanii zaproponował zmianę struktury ulic Mediolanu i wprowadzenie pojazdów autonomicznych w ciągu 30 najbliższych lat, co ma uwolnić miejsca parkingowe i zapewnić więcej zielonej przestrzeni; Marię Rosario Angrosino z Włoch, która zaproponowała projekt stworzenia cyfrowej platformy wiedzy w celu monitorowania i obrazowania w czasie rzeczywistym stanu zanieczyszczenia środowiska w Neapolu, a także Annę Budnikovą z Rosji, która opracowała technologię rozwiązania problemu niedoboru wody w Kazaniu opartą na pozyskiwaniu wilgoci z powietrza.
Komentarze (0)