Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Przepisy dotyczące retencji wody do uproszczenia

Przepisy dotyczące retencji wody do uproszczenia
25.10.2022, o godz. 18:52
czas czytania: około 2 minut
1

Podczas najbliższego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP jej przewodniczący, Jan Krzysztof Ardanowski, przedstawi ocenę dotychczasowego gospodarowania wodą i rekomendacje dalszych działań.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Przepisy dotyczące zatrzymywania wody na obszarach wiejskich należy uprościć. Od lat zmagamy się z deficytem wody użytkowej na wsi, a jednym z największych problemów jest zatrzymywanie wody – mówi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jego zdaniem wiele inwestycji, które mają poprawić gospodarowanie wodą (tamy, stopnie wodne, wały) jest blokowanych przez „pseudoekologiczne” organizacje. Utrudnieniem są też niektóre przepisy.

Nielogiczne i kosztowne

Powołując się na opinie rolników, Ardanowski twierdzi, że procedury wybudowania zbiorników tzw. małej retencji są „nielogiczne, długotrwałe i kosztowne”. Zaznacza, że wiele krytycznych uwag słyszał na temat Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które, jak mówi „zarządza wszystkimi wodami w Polsce (…), a nie dysponuje odpowiednimi kadrami, co znacznie wydłuża procedury”.

– Nawet żeby wykopać studnię, trzeba mieć zgodę Wód Polskich poprzedzoną raportem odziaływania na środowisko, który kosztuje. Czekanie na decyzję i ciągłe uzupełnienie dokumentacji sprawia, że wielu ludzi odstępuje od tej procedury i kopi. To nadużycie prawa, ale też bezradność rolników – mówi Ardanowski.

Zarządzanie zbiornikami

Przewodniczący przypomina, że już kilka lat temu przygotowany był projekt ustawy o małej retencji, która znacząco upraszczała przepisy np. budowy rowów melioracyjnych czy innych zbiorników na terenach rolniczych.

– Chcemy też, na prośbę prezydenta, przeanalizować jak jest realizowane zarządzanie śródlądowymi zbiornikami wodnymi, czyli stawami i jeziorami w Polsce – mówi.

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP to forum konsultacyjno-doradcze. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich, organizowanie tematycznych okrągłych stołów, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


życzliwy

Komentarz #211542 dodany 2022-10-25 21:47:35

Nareszcie p.Ardanowski pomyślałi,stwierdzając że ekolodzy to pseudo ekolodzy, napewno nie fachowcy i samemu nareszcie może ruszyć w sprawie małej retencji.Kopiący studznie i te pozwolenia to paranoja nalezy z tymi przepisami skończyć a zaiwestowane pieniądze na wykopanie zwrócić ,po kosztach.Słyszał nawet w ministerstwach o krytycznych uwagach na temat wód polskich i co z tego nic bo to swoi . Wyswobodzić od ,,ciężkiej pracy ,,zatrudnionych pociotków w wodach polskich a zatrudnić absolwentow po fachu geodezyjnych ,środowiskowych ,zapaleńców i miłosników natury specjalistów, od najmniejszego stanowiska po naczelnika .Będąc 3 lata temu w takim urzędzie z propozycją zainwestowania w wodną elektrownię przez inwestora niemieckiego ,odprawiono mnie nawet bez kwitka.Przestraszony i z niedowierzaniem urzednik usłyszawszy o czym mówię bez podania następnego terminu wizyty powiedział: proszę przyjść po naszej przeprowadzce do nowo przyznanego baraku . Inwestor słysząc zdziwiony zrezygnował natychmiast , a szkoda z takiej przyczyny dzisiaj i tej zimy może być nam zimno chłodno głodo i do lepeszego jutra daleko .Zrozumcie panowie nie tędy droga do lepszego, należy podiąć diolog.

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024