Przetwarzanie osadów ściekowych i odpadów biodegradowalnych. Sztuka kompostowania
Gatunek ludzki od początku swojej egzystencji na Ziemi nieustannie zwiększa presję, z jaką oddziałuje na środowisko naturalne. Obecnie największe znaczenie mają wydobycie oraz spalanie paliw kopalnych, grabieżcza gospodarka obszarami naturalnymi, w tym lasami, a także wzrost standardów życia oraz populacji ludzi na świcie.
Z powyższymi aspektami wiąże się także generowanie znacznych ilości odpadów1. Potencjalnym rozwiązaniem pogłębiającego się kryzysu jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Idea ta oparta jest w głównej mierze na technologii pozwalającej na wydajne wykorzystanie zasobów przy jednoczesnym wzroście generowanych zysków. Dzięki niej możliwe jest utrzymanie wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym zmniejszeniu presji człowieka na środowisko2. Temat omawiany był podczas organizowanej przez Abrys konferencji „Odpady ulegające biodegradacji – energia i recykling”, która odbyła się w dniach 27-29 lutego br. w Gdyni.
Materiały biologiczne i techniczne
Jednym z elementów gospodarki o obiegu zamkniętym jest przetwarzanie odpadów. Oznacza to taką działalność, która ma na celu przetworzenie jak największej ilości odpadów przy jednoczesnym odzysku znacznej ilości surowców. Zabiegi te mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne ze względu na obniżenie śladu ...