Przez koronawirusa ulice zalały jednorazowe śmieci

Przez koronawirusa ulice zalały jednorazowe śmieci
szp
22.04.2020, o godz. 7:15
czas czytania: około 2 minut
0

Konieczność używania rękawiczek i maseczek oznacza kolejne tony jednorazowych materiałów, które po jednorazowym użyciu trafiają do śmietników. Pół biedy jeśli do kosza. Jak pokazują doświadczenia wielu krajów – często lądują na ulicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Maseczki i rękawiczki rozwiewane przez wiatr, latające na sklepowych parkingach to codzienność. Z ulic i trawników środki higieny osobistej trafiają do sieci kanalizacyjnych. W dużych metropoliach, przy liniach brzegowych, pojawiają się „wyspy jednorazowych śmieci”.

Obowiązkowe i najczęściej jednorazowe

Nakaz zasłaniania ust i nos wprowadzono 16 kwietnia. Trzeba ich używać w środkach komunikacji, ale też na placach, w sklepach, w zakładach pracy, w urzędach, klatkach schodowych budynków wielorodzinnych – w każdym miejscu publicznym. Za niedostosowanie się do nakazu grożą mandat (do 500 zł) lub karą administracyjna od 5 do 30 tys. zł.

Sklepy udostępniają też jednorazowe rękawiczki. I to one są zmorą. Jak w wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” zauważył Michał Dąbrowski, przewodniczący Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, to najczęściej wina samych użytkowników, którzy powinni wrzucać maseczki i rękawiczki do pojemników, a często tego nie robią lub robią to niedbale.

Jednak oczekiwania swoje, a rzeczywistość swoje. Bo nawet jeśli ktoś wyrzuci zużytą rękawiczkę do pojemnika, ten często nie ma pokrywy. Folia spływa też do studzienek kanalizacyjnych. Wielkie miasta już borykają się z tym problemem.

Rękawiczki jednorazowe i maseczki zapychają kanalizację

Śmieci płyną do mórz i oceanów

„Fale” jednorazówek pojawiają podczas przypływów na wodach, np. w pobliżu dużych chińskich miast. Problem zaczyna dotykać też Nowego Jorku, plaż i parków kurortów w pobliżu Miami Beach na Florydzie. Jak informuje organizacja OceansAsia, sytuacja najgorzej wygląda u wybrzeży Hongkongu liczącego 7,4 mln mieszkańców.

Aktywiści alarmują, że przez epidemię koronawirusa odpadów rozkładających się tysiące lat będzie przybywać także w przyszłości. Wiele osób uważa jednorazowe artykuły za bardziej higieniczne niż te wielorazowego użytku. Przekonywali o tym m.in. producenci plastikowych opakowań, apelując o odroczenie o rok dat obowiązujących w dyrektywie Single Use Plastics. Komisja Europejska odrzuciła ich propozycję.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024