1 / 5

Chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne, a także ścinki materiałów coraz częściej trafiają do sieci kanalizacyjnej. A nie powinny, bo zapychają rury kanalizacyjne – apleluje wrocławski MPWiK.

Brygady MPWiK coraz częściej walczą ze skutkami zatorów na sieci kanalizacyjnej. Tymczasem wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by ograniczyć liczbę awarii.

– W okresie pandemii koronawirusa wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej. To bardzo ważne, by dbać o zdrowie nas wszystkich, ale pamiętajmy, by zużytych rękawiczek czy maseczek nie wrzucać do toalety. Troszczmy się o siebie nawzajem. Pracownicy wrocławskich wodociągów codziennie zapewniają mieszkańcom bezpieczną wodę w kranach oraz odbierają ścieki. Zadbajmy też o ich bezpieczeństwo – apeluje Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

Fatalne skutki zatorów

Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają.

Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji pracowników MPWiK, którzy muszą udać się na miejsce, by rozwiązać problem.

Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków, których działanie jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowy przebieg odbioru nieczystości.

Gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki i maseczki? Wiele osób tego nie wie

Maseczki i rękawiczki – gdzie wyrzucać

Przypominamy, że maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. W kanalizacji nie powinny się także znaleźć: plastikowe opakowania, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie, resztki jedzenia czy tłuszcze, w tym oleje i smary. W kuchennych zlewach warto zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

Brygady MPWiK każdego dnia walczą ze skutkami zatorów kanalizacyjnych – oczyszczają zapchane rurociągi i usuwają awarie. Jednak zawsze lepiej jest „zapobiegać niż leczyć”. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co trafia do toalety lub zlewu oraz promować dobre nawyki wśród znajomych i sąsiadów.

Podsumowując – do kanalizacji nie powinny trafić:

  • środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, bandaże, ale także: maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe
  • różne śmieci stałe – ścierki, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, opakowania, prezerwatywy, rajstopy itd.
  • resztki jedzenia
  • farby, odpady po remoncie lub budowie
  • tłuszcze – oleje, smary itp.

Czytaj więcej

Skomentuj