Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki i maseczki? Wiele osób tego nie wie

Gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki i maseczki? Wiele osób tego nie wie
jwo/PAP
16.04.2020, o godz. 9:15
czas czytania: około 2 minut
1

Choć materiały, z których wykonane są jednorazowe rękawiczki i maseczki mogłyby wskazywać, że trzeba je wyrzucać do żółtego pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych, środki ochronne tego typu powinny lądować w innym kontenerze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W związku z wchodzącym w życie od czwartku obowiązkiem zasłaniania ust i nosa, warto pamiętać, że zużyte jednorazowe rękawiczki i maseczki wyrzucamy do pojemników lub worków w kolorze czarnym na odpady zmieszane.

Warszawski ratusz wydał w tej sprawie komunikat na podstawie wytycznych sanepidu. Wskazano w nim, że zużyte materiały higieniczne, czyli m.in. ręczniki papierowe, papierowe maseczki czy rękawiczki gumowe należą do śmieci zmieszanych.

Kartonowe pudełka po chusteczkach z kolei należy wyrzucić do pojemników na odpady papierowe.

Ratusz zaapelował do warszawiaków o zachowywanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy, ponieważ pracownicy sprzątający rozrzucone rękawiczki i maseczki m.in. na chodnikach są narażeni na zakażenie koronawirusem.

Tego rodzaju odpady leżące w miejscach publicznych bądź przepełnione śmietniki można zgłaszać do urzędu miasta/gminy, firm odbierających odpady bądź straży gminnej/miejskiej.

Maseczki jednorazowe i bawełniane. Gdzie wyrzucać lub jak je prać

Jak zakładać i ściągać maski i rękawiczki jednorazowe?

Warto również przypomnieć zalecenia odnośnie prawidłowego noszenia i zdejmowania środków ochronnych.

Aby prawidłowo zdjąć rękawice, należy:

  1. Złapać palcami jedną z rękawiczek na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (unikając dotykania skóry), wywracając wewnętrzną stroną na wierzch.
  2. Włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć ją zwijając wzdłuż dłoni, a potem naciągnąć na trzymaną w palcach pierwszą rękawicę.
  3. Obie rękawiczki należy wyrzucić do kosza i zdezynfekować ręce.

Prawidłowe zakładanie maseczki ochronnej:

  1. Przed nałożeniem maski trzeba umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.
  2. Zakryć nos i usta maską, upewniając się, że materiał dobrze przylega do twarzy. Nie powinno się dotykać maski podczas jej używania, a gdyby to się stało, należy umyć dłonie lub je zdezynfekować.
  3. Maska powinna być wymieniona na nową, gdy tylko będzie wilgotna.
  4. Nie należy ponownie używać masek jednorazowych.
  5. Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie, trzeba chwycić ją za wiązanie z tyłu, a potem zdezynfekować dłonie. Nie wolno dotykać przodu maski.

Rząd zdecydował, że od czwartku, 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Obowiązek będzie więc dotyczył wszystkich osób przemieszczających się po ulicach, a także przebywających w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Krak

Komentarz #53569 dodany 2020-04-16 09:19:59

Sąsiadowi z pisu dać?

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024