Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Przy oczyszczalni ścieków stanęły ule

Przy oczyszczalni ścieków stanęły ule
Bartłomiej Leśniewski
04.08.2023, o godz. 9:19
czas czytania: około 2 minut
0

Przy Oczyszczalni ścieków w Krośnie oraz przy siedzibie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (KHK) zamieszkają pszczoły. Zarząd Spółki zgodził się na inicjatywę ustawienia dla nich uli, ponieważ – jak tłumaczy -chętnie wspiera proekologiczne działania mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

„Miejsca, w których stanęły ule z pszczołami, nie zostały wybrane przypadkowo. Obydwie lokalizacje, zarówno ta przy ul. Fredry 12, jak i przy ul. Drzymały 14, charakteryzują się bliskością terenów zielonych o różnorodnej roślinności oraz sąsiedztwem rzeki Wisłok, co według inicjatora akcji, Jerzego Lorenca, mieszkańca Miasta jest dobrym siedliskiem dla pszczół” – czytamy w komunikacie KHK.

200 tys. krainek

Ule, które stanęły na terenach zarządzanych przez Krośnieński Holding Komunalny to tzw. ule wielkopolskie, wykonane z drewna. Mieszka w nich sześć rodzin, w każdym ulu jedna, czyli około 200 tys. pszczół rasy krainka, która jest jedną z najbardziej popularnych podgatunków pszczół hodowanych przez pszczelarzy na świecie. To rasa łagodna i dobrze radząca sobie w każdych warunkach.

– Podobno tam, gdzie żyją pszczoły i mają się dobrze, to środowisko jest również przyjazne dla człowieka. Wygląda na to, że pszczoły zagościły u nas na dobre i cieszymy się z tego powodu. Ideą naszej spółki jest praca dla mieszkańców i dla środowiska, a inicjatywa postawienia uli na terach naszej spółki jest z nią zgodna. Poza tym jest to doskonały przykład ekologicznych działań edukacyjnych – mówi Janusz Fic, prezes KHK.

Więcej pasiek

Ule, które stanęły przy siedzibie miejskiej spółki komunalnej oraz na terenie Oczyszczalni ścieków nie są jedynymi ulami w okolicy. W zakolu Wisłoka od ponad roku z powodzeniem funkcjonuje ekologiczna miejska pasieka, którą tworzą ule powstałe z recyklingu, tzn. z przerobionych bębnów pralek. Opiekują się nią członkowie krośnieńskiego Koła Pszczelarzy, którego członkiem jest Jerzy Lorenc.

– Pszczelarze coraz częściej szukają nowych miejsc dla swoich pasiek. Tak jest też w moim przypadku. Sukcesywnie rozwijam swoją pasiekę i szukam dla niej dogodnych terenów, a szczególnie takich, które cechują się występowaniem dużej ilości roślin miododajnych, zwłaszcza lipy. Pomysł na lokalizację uli na terenie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, przy siedzibie spółki i przy oczyszczalni, spotkał się z pozytywną reakcją władz holdingu i wszystko sprawnie udało się zorganizować. Obydwa miejsca są bardzo dobre, pszczoły szybko się w nich zadomowiły i teraz czekamy na pierwszy miód z tej pasieki – mówi Jerzy Lorenc.


Unijne prawo: miasta będą musiały lepiej zadbać o pszczoły i trzmiele

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024