Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Przygotowania do Konferencji Klimatycznej COP 16

Przygotowania do Konferencji Klimatycznej COP 16
07.10.2010, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Od 4 października przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata negocjują w Tianjin w Chinach na ostatniej sesji globalnych negocjacji klimatycznych ONZ przed zaplanowaną na grudzień tego roku XVI Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej (COP16) w Cancun w Meksyku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Sesja negocjacyjna w Tianjin ma za zadanie przygotować najważniejsze elementy wyniku tegorocznych negocjacji. Omawiane są zagadnienia dotyczące transferu technologii, finansowania, przyszłości drugiego okresu rozliczeniowego Protokołu z Kioto i wielkości przyszłych zobowiązań redukcyjnych państw rozwiniętych.

Spotkanie szefów delegacji państw UE i grupy Umbrella w Tokio, które bezpośrednio poprzedziło sesję UNFCCC, miało natomiast za zadanie przygotować stanowisko państw rozwiniętych, wypracować taktykę negocjacyjną na Tianjin, przygotować wynik konferencji w Cancun oraz przyszłość spotkania klimatycznego w RPA, kiedy Polska będzie sprawowała przewodnictwo w Radzie UE.

Polskę podczas spotkania przewodniczących delegacji w Tokio, reprezentował zespół pod przewodnictwem Tomasza Chruszczowa, dyrektora Departamentu Zmian Klimatu i Ochrony Atmosfery w Ministerstwie Środowiska, który w imieniu UE prowadzi negocjacje w zakresie transferu technologii, mechanizmów rynkowych, sektorowych, emisji z transportu lotniczego oraz morskiego.

Podczas sesji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu spotykać się będzie łącznie 9 grup UE. Polska, która obejmie przewodnictwo Radzie UE w drugiej 2011, będzie brała czynny udział w pracach wszystkich grup.

Nasz kraj ma wpływ na negocjacje globalne poprzez udział w wypracowywaniu stanowisk Unii Europejskiej w poszczególnych grupach: finansowej – EGIF (środki i sposoby finansowania klimatycznego), technologicznej – EGTECH (stanowisko w sprawie transferu technologii, mechanizmu technologicznego oraz odpowiednich instytucji), prawnej – EG LEX (konsekwencje braku drugiego okresu rozliczeniowego oraz formy prawnej nowego porozumienia) i adaptacji – EGAD (sprawy przystosowania do zmian klimatu, szczególnie ważnych w kontekście krajowym dla polskiego rolnictwa i gospodarki wodnej). Negocjacje prowadzone będą również w ramach grup: mechanizmów elastycznych – EGMEX (reforma mechanizmów elastycznych, JI i CDM), leśnej -LULUCF (sprawy emisji z lasów, zobowiązań redukcyjnych państw rozwiniętych oraz zagadnieniem lasów północy), a także grupy EGBF (włączenie emisji z żeglugi i transportu powietrznego do ograniczenia emisji jest istotne ze względu na transnarodowy charakter tych emisji), przyszłych zobowiązań – EGFA(weryfikacja pracy pozostałych grup) oraz grupy EGREP pracującej nad zagadnieniem dotyczącymi raportowania i sposobu rozliczania emisji.

źródło: mos.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024