„Przygotuj się na wstrząs” to akcja objęta patronatem przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, w którą włączają się kolejne polskie miasta, m.in. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Częstochowa i Łomża. W pojazdach komunikacji miejskiej pojawią się plakaty dotyczące pierwszej pomocy dla osób doznających wstrząsu anafilaktycznego.

Od 18 lipca na monitorach zamontowanych w autobusach i tramwajach w wybranych polskich miastach pasażerowie będą mogli zobaczyć animacje dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Przeszkoleni w tym zakresie zostaną również kierowcy, motorniczowie oraz pozostali pracownicy przedsiębiorstw komunikacyjnych.

Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) może przytrafić się każdemu i w każdym miejscu. Może go wywołać reakcja alergiczna na pokarm, na leki, po wysiłku fizycznym, a także w wyniku użądlenia osy lub pszczoły.

Jak zareagować w kryzysowej sytuacji? Chcąc zwrócić uwagę pasażerów transportu miejskiego na problem wstrząsu anafilaktycznego, specjaliści stojący za kampanią „Przygotuj się na wstrząs!” już po raz kolejny postanowili przygotować pakiet informacji, który pozwoli odróżnić zasłabnięcie czy zawał od anafilaksji, a także przełamać lęk przy podejmowaniu akcji udzielania pierwszej pomocy.

62063_big

Pasażerowie podczas codziennych przejazdów będą mogli przeczytać, czym jest wstrząs anafilaktyczny, jakie są jego objawy i co należy zrobić w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkiem lub ofiarą takiego zdarzenia. Ponieważ w tej sytuacji liczy się każda minuta, ważna jest znajomość kilku podstawowych kroków, które mogą uratować czyjeś życie.

Akcja jest częścią kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”, objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i potrwa do końca wakacji.

Więcej informacji nt. kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” można znaleźć na stronach: www.odetchnijspokojnie.pl oraz na www.facebook.com/odetchnijspokojnie.

Czytaj więcej

Skomentuj