53 firmy, samorządy i instytucje zostały laureatami tegorocznego konkursu ekologicznego “Przyjaźni środowisku”, odbywającego się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

O wynikach konkursu "Przyjaźni środowisku" decyduje Narodowa Rada Ekologiczna (NRE), do której nominacje wręczono w piątek w Pałacu Prezydenckim. Działa ona pod przewodnictwem żony prezydenta – Anny Komorowskiej.

Prezydent powiedział uczestnikom spotkania, że po 20 latach działań na rzecz ekologii widać gołym okiem, że Polska jest krajem czystym, dbającym o zachowanie walorów środowiska naturalnego.  – To jest taki niekwestionowany chyba przez nikogo obszar pełnego, wielkiego dorobku, wielkich osiągnięć – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że dzięki działaniom m.in. wyróżnionych w piątek firm i ludzi Polska to kraj, w którym żyjemy lepiej, czyściej i z uwzględnieniem potrzeb środowiska, które mamy zostawić naszym dzieciom i wnukom. – To także państwa zasługa – dodał.

Konkurs odbywa się w pięciu kategoriach. Tytuł gminy "przyjaznej środowisku" przypadł w tym roku 10 samorządom. Wybrano też 14 firm "przyjaznych środowisku".

10 tytułów i 4 wyróżnienia przyznano szkołom i przedszkolom i stowarzyszeniom w kategorii "promotor ekologii". Tytułami "Mecenas polskiej ekologii" wyróżniono 13 firm, szkół, stowarzyszeń i samorządów.

Dwie firmy: Sanator-Bis z Aleksandrowa Łódzkiego i Zakład Zagospodarowania Odpadów z Poznania uzyskały laur Europejskiej Nagrody Ekologicznej.

Prezydent nawiązując do przewodnictwa swojej żony w Radzie mówił, że o randze konkursu świadczy też umiejętność dobierania sobie współpracowników i szefów.  – Mnie moja żona zawsze przekonuje, żeby coś sprzątnąć, żeby było czysto, żeby było porządnie, żeby czasami pójść na spacer, docenić walory środowiska naturalnego, przyrody – podkreślał. Według niego pod takim kierownictwem, wspólnym wysiłkiem – również z jego udziałem – uda się dalej kontynuować działania konkursowe.

Do Rady kolejnej kadencji powołano 74 osób z parlamentu, inspektoratów ochrony środowiska, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, uczelni oraz branżowych organizacji.

Dyrektor biura NRE Krzysztof Stasiak powiedział dziennikarzom po uroczystości, że Rada oprócz działań związanych z konkursem, chce też doradzać panu prezydentowi i pani prezydentowej w sprawach ekologii. – W październiku przygotowujemy konferencję na temat bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego w kontekście ochrony środowiska – poinformował.

źródło: prezydent.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj