Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Przyszłość bydgoskiej retencji. Są pierwsze oferty w przetargu

Przyszłość bydgoskiej retencji. Są pierwsze oferty w przetargu
PU
20.02.2023, o godz. 13:35
czas czytania: około 3 minut
0

Oferty złożone w pierwszym przetargu są prawie dwa razy droższe niż kosztorysy przygotowane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Ceny, za jakie wykonawcy chcą dostosowywać miejską sieć kanalizacyjną do zmian klimatu, przyprawiają inwestora o spory ból głowy, a dodatkowo rośnie presja czasu ze względu na ryzyko utraty ogromnego dofinansowania z UE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Przyszłość bydgoskiej retencji raczej nie rysuje się w kolorowych barwach, a wręcz należy stwierdzić, że sytuacja jest dramatyczna. Bydgoska retencja to bardzo duży projekt, w którego skład wchodzi ponad 200 zadań w ponad stu pięćdziesięciu miejscach w Bydgoszczy.

Wielkie opóźnienia

Początkowo inwestycja miała się zakończyć w 2020 r., ale tak się nie stało. W listopadzie 2021 roku inwestor zrezygnował z usług konsorcjum warszawskich firm IDS-Bud i DIM Construction, które rozpoczęło niewiele prac, a części z nich nie doprowadziło do końca. MWiK podjęły decyzję o kontynuowaniu prac własnym sumptem, ale przez ponad rok spółce nie udało się udrożnić wszystkich rozkopanych w mieście miejsc. W dalszym ciągu zamknięte są ulice Reja i Polanka, a między jedniami Wałów Jagiellońskich możemy zaobserwować piach zamiast zieleni i deski wokół pni drzew. Czasu jest coraz mniej, a stawka bardzo wysoka, bowiem do końca bieżącego roku trzeba rozliczyć 150 mln zł unijnego dofinansowania.

Przetarg nieograniczony

W międzyczasie cała sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ Urząd Zamówień Publicznych, zamiast negocjacji z wykonawcami, nakazał wybór ofert w trybie przetargu nieograniczonego. MWiK ogłosiły trzy przetargi, a ramach których do wykonania jest kilkadziesiąt zadań. Każdy przetarg składa się z niezależnych części, aby pakiety zadań nie były zbyt duże. Jedynym kryterium wyboru oferty jest cena. Pierwsze oferty zostały otwarte 17. lutego, i niestety są znacznie wyższe od kosztorysów przygotowanych przez MWiK.

Spore rozbieżności

Część pierwsza przetargu obejmuje budowę trzech zbiorników retencyjnych. Maja powstać w rejonie ul. Stawowej na Błoniu, przy skrzyżowaniu ulic Podgórnej, Nowodworskiej i Orlej oraz na ul. Wiatrakowej na Szwederowie. Ta część przetargu obejmuje również roboty kanalizacyjne u zbiegu ul. Gołębiej i Gnieźnieńskiej na Górzyskowie. Kosztorys MWiK  wynosi prawie 7,7 mln zł. Wpłynęły dwie oferty, tańszą złożyło konsorcjum bydgoskich firm Kada-Bis i Alfa. Opiewa na nieco ponad 12 mln zł. Na część drugą składają się zbiorniki retencyjne na ul. Słowackiego oraz al. Mickiewicza w Śródmieściu. Deszczówka ma tu służyć do podlewania zieleni. Ofertę złożył tylko Strabag z Pruszkowa, który za wykonanie zadania zażyczył sobie około 23,7 mln zł. Miejska spółka wyceniła te zadania w kosztorysie na nieco powyżej 8 mln złotych. Kolejna grupa zadań to zbiornik retencyjny na ul. Odrzańskiej w Brdyujściu oraz rozbudowa kanalizacji deszczowej na awaryjnej pętli tramwajowej przy ul. Bałtyckiej na Bartodziejach. Oferta złożona przez poznański Wuprinż opiewa na prawie 10,9 mln zł, to około 4 mln więcej niż wyliczyły MWiK. W skład ostatniej grupy zadań wchodzą rozbudowa kanalizacji w Starym Porcie na Starym Mieście i ul. Rekinowej na Osowej Górze oraz adaptacja stawu obok ul. Łowiskowej na tym ostatnim osiedlu. Wpłynęły dwie oferty, a tańszą złożyła bydgoska spółka Bukolt. Jej cena to prawie 970 tys. zł, i jest to jedyny przypadek, kiedy propozycja wykonawcy mieści się w budżecie MWiK, który wynosi około 1,7 mln złotych.

Będzie drogo

Inwestor, czyli Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, musi przejrzeć oferty pod względem formalnym i w przypadku trzech pierwszych części zdecydować, czy dołoży brakujące pieniądze. Kosztorysy na prace w tych miejscach opiewają na ponad 24,3 mln zł, a suma najtańszych ofert wynosi ponad 47,5 miliona. Tanio nie będzie, przy czym nie ma zbyt wielu chętnych na wykonanie bydgoskich inwestycji. Kolejne oferty mają być znane w najbliższych dniach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024