Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ogólnopolska Narada o Lasach z dialogiem społecznym nt. przyszłości lasów

Ogólnopolska Narada o Lasach z dialogiem społecznym nt. przyszłości lasów
pap/jw
24.04.2024, o godz. 11:43
czas czytania: około 3 minut
0

W wyniku dialogu między przedstawicielami Lasów Państwowych i strony społecznej wypracowano wiele porozumień - ocenił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Organizacje społeczne wskazują, że debaty nie można traktować jako zamkniętej całości - to zakończenie wstępnego etapu procesu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Podczas wtorkowej konferencji Dorożała podsumował rezultaty Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Podkreślił, że nie spodziewał się tak dobrych wyników debaty, do której przygotowania trwały od czterech miesięcy i która miała za zadanie wytworzyć porozumienie między leśnikami a stroną społeczną broniącą dobrostanu ekologicznego lasów.

Według Dorożały również strona społeczna doceniła możliwość dialogu, którego – jego zdaniem – brakowało przez wiele lat.

– W duchu nowego otwarcia zwrócę się do Lasów Państwowych z prośbą o wycofanie wszystkich pozwów, jakie zostały złożone przeciwko organizacjom ekologicznym i społecznym – powiedział Dorożała. Dodał że zamiast spotkań w sądach, należy się skupić na dialogu między stronami.

Lasy społeczne a nie przyrodnicze

Wiceminister poinformował też, że jest konsensus ws. nowych rezerwatów przyrody.

Kwestią często poruszaną zarówno przez przedstawicieli uczestników debaty, jak samego wiceministra, było utworzenie lasów społecznych zamiast lasów przyrodniczych. Dorożała zadeklarował, że resort podejmie dalsze kroki w celu realizacji tego projektu – w perspektywie miesięcy, a nie lat.

– Jest to jedno z wielu zadań, na których należy się skupić – podkreślił.

Dorożała zaznaczył, że ministerstwo nie wyklucza następnych edycji debat, a forma będzie zależeć od opracowanych wniosków z tej edycji.

Organizacje społeczne uczestniczące w Naradzie zwróciły uwagę w przesłanym we wtorek stanowisku, że dwudniowego posiedzenia nie można traktować jako zamkniętej całości, a jedynie jako wstępny etap procesu, który powinien być starannie zaprojektowany i zaplanowany. – Oczekujemy od Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadzenia tego procesu w sposób przemyślany, a jednocześnie sprawny – wskazano w oświadczeniu.

Wyłączenie wycinek

Zdaniem organizacji większość polskiego społeczeństwa popiera trwałe wyłączenie 20% lasów z wycinek ze względu na najwyższe wartości przyrodnicze i społeczne.

– Kryteria wyłączeń zaproponowane przez Lasy Państwowe są pod tym względem dalece niesatysfakcjonujące. Wiele z nich opiera się nie na rzeczywistej wartości przyrodniczej i społecznej, ale na prostym fakcie, że na danych obszarach Lasy Państwowe i tak nie prowadzą i nie będą prowadzić gospodarki leśnej – zaznaczyły organizacje, podkreślając, że nie zgadzają się na takie połowiczne propozycje i chcą, żeby w 20% znalazły się wszystkie najcenniejsze przyrodniczo lasy.

– Konieczne jest utrwalenie wyłączeń za pomocą odpowiednich form prawnych – zauważono.

Organizacje podkreśliły, że zdają sobie sprawę z istotności drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a jednocześnie mają świadomość, że wyłączenie z użytkowania 20% powierzchni lasów może spowodować zmniejszenie pozyskania i podaży drewna i przychodów Lasów Państwowych i współpracujących z nimi przedsiębiorstw.

– Dlatego zapisane w umowie koalicyjnej wyłączenie z użytkowania 20% powierzchni lasów wymaga działań organizacyjnych i finansowych w celu sprawiedliwej rekompensaty społecznej kosztów wprowadzonych zmian – dodano.

Ponadto, jak zaznaczono, niezbędne są także zmiany, które zmniejszą marnowanie drewna.

Ogólnopolska Narada o Lasach zaczęła się w poniedziałek w Warszawie, a zakończyła we wtorek. Konferencja miała służyć wypracowaniu kierunkowych wytycznych oraz rekomendacji dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących transformacji modelu gospodarki leśnej w kraju. Chodzi również o wypracowanie modelu dojścia do objęcia 20% lasów większą ochroną.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024